آمریکا و اروپا خواستار آزادی منتقد پیشتر مسموم‌شدهٔ پوتین شدند

ایالات متحده و شماری از کشورهای اروپایی خواستار آزادی آلکسی ناوالنی، منتقد برجستهٔ ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه شدند.

آلکسی ناوالنی ۴۴ ساله که حدود ۵ ماه پیش بر اثر مسمویّت با گاز اعصاب به‌کما فرو رفته و برای مداوا به خارج منتقل شده بود، روز یکشنبه به‌هنگام بازگشت به وطنش از سوی مأموران روسیه بازداشت شد.

مایک پمپئو وزیر خارجهٔ آمریکا با ابراز نگرانی از بازداشت شدن آقای ناوالنی در توییتر خود نوشت: «رهبران سیاسی با‌اعتماد‌به‌نفس از صداهای رقیب نمی‌ترسند، نیازی به خشونت‌ورزی علیه مخالفان سیاسی یا بازداشت نادرست آنها ندارند.»

جیک سالیوان، مشاور امنیّت ملی جو بایدن نیز حملهٔ کرملین به منتقد خود را «نه‌تنها پایمال کردن حقوق بشر بلکه توهینی به مردم روسیه» برشمرد که «می‌خواهند صدایشان شنیده شود.»

از سوی دیگر، شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز همصدا با دولت‌های فرانسه، ایتالیا از روسیه خواست آلکسی ناوالنی را آزاد کند. هایکو ماس وزیر خارجهٔ آلمان نیز بازداشت منتقد کرملین را «عملا بی‌معنا» خواند و گفت وی باید هرچه زودتر آزاد شود.

دولت بریتانیا نیز ضمن ابراز نگرانی از این اقدام روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مقامات روسیه به‌جای تعقیب قربانی این جنایت هولناک باید این را بررسی کنند که چطور در خاک روسیه از سلاح شیمیایی (برای مسموم کردن وی) استفاده شده است.»

هزاران تن از هواداران آقای ناوالنی در فرودگاه ونوکووو منتظر وی بودند اما خلبان هواپیمای حامل او که از برلین راهی مسکو شده بود، درست پیش از فرود اعلام کرد که هواپیما «به‌دلایل فنی» راهی فرودگاه دیگری می‌شود. به‌گفتهٔ خبرنگار همسفرش، آلکسی ناوالنی پیش از فرود گفته بود ترسی ندارد و هنگام نشان دادن پاسپورتش به مأموران فرودگاه گفته بود:‌«خیلی وقت است که منتظرم بوده‌اید؟»

آلکسی ناوالنی، که برجسته‌ترین منتقد سیاست‌های ولادیمیر پوتن در روسیه است، ماه اوت سال گذشته در پروازی داخلی مسموم شد و به‌کما فرو رفت. دولت روسیه سرانجام در برابر فشار افکار عمومی و دولت‌های غربی با خارج کردن او از کشور برای درمان موافقت کرد. پزشکان پس از معاینات بسیار تأیید کردند که وی با گاز اعصاب مسموم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *