استانکزی: مخالفان انتظار نداشته باشند وزیر شوند

شیرمحمد عباس استانکزی؛ معاون سیاسی وزارت خارجه‌ «امارت اسلامی» می‌گوید که حکومت آنان با مخالفان در تماس است و از آنان خواسته‌است به کشور برگردند. او در عین حال تاکید کرده که مخالفان نباید توقع وزیرشدن را داشته باشند.

آقای استانکزی این سخنان را امروز یک‌شنبه، ۷ عقرب در نشستی در وزارت امور خارجه بیان کرده و افزوده‌است که همه افغان‌ها حق دارند به وطن برگردند. او تاکید کرده مخالفان پیشین طالبان هم از حق زندگی در وطن محروم نمی‌شوند و می‌توانند با خاطر آرام به کشور برگردند و زندگی کنند.

او بار دیگر افغانستان را «آزاد» خوانده و از مخالفان پیشین این گروه خواسته بیایند و از آزادی لذت ببرند.

این مقام ارشد طالبان درباره روابط خارجی دولت این گروه گفته که سفارت‌های خارجی به جای کابل از طریق دوحه با آنان در ارتباط اند و طالبان بارها به آنان گفته که به جای هوتل‌های دوحه، بیایید در کابل سفارت خود را باز کنید.

وی همچنین گفته که «امارت اسلامی» تلاش می‌کند تا اعتماد مردم را به دست بیاورد و کاری نمی‌کند که با ارزش‌های ملت در تضاد باشد.

این در حالی است که فشارهای جهانی بر طالبان برای تشکیل دولت فراگیر همچنان ادامه دارد؛ اما رهبران آن گروه می‌گویند که حکومت‌شان همه‌شمول است. رهبران طالبان در عین حال، تاکید می‌کنند که «اپوزیسیون» نمی‌توانند وارد حکومت شوند و این چیزی است که حتی در امریکا نیز صورت نمی‌گیرد.
در همین حال تا کنون چندین نظامی حکومت پیشین به صورت مرموز کشته شده‌اند و هیچ کس مسوولیت این ترور‌ها را به عهده نگرفته است.
نهاد های حقوق بشری نگران انتقام جویی از سوی طالبان از کارمندان حکومت پیشین هستند.
از سوی دیگر بیشتر از سه ماه است که طالبان حکومت را در دست گرفتند و هنوز معاشات کارمندان دولتی پرداخت نشده است.
از سوی دیگر طالبان کارمندان زن دولتی را اجازه ورود به محل کار نداده اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *