استرالیا به تحریم دیپلماتیک المپیک پکن در کنار امریکا ایستاد

دولت کانبرا در همدستی با امریکا و به بهانه های حقوق بشری، به بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن روی آورد.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از رویترز، استرالیا در دنباله روی از سیاست های چین هراسانه آمریکا، از بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن خبر داد. این تصمیم از سوی اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا و در حالی اتخاذ شد که سایر متحدان واشنگتن از جمله انگلیس، در انجام اقدام مشابه تعلل دارند و همچنان درگیر بررسی موضوع هستند.

موریسون مدعی است که به دنبال ایجاد کانال های دیپلماتیک با چین برای گفتگو در باب اتهامات حقوق بشری علیه پکن است حال آنکه کانبرا از محدودیت های اعمال شده علیه کالاهای تجاری خود نیز ناراضی است.

البته، کانبرا پیشتر هم در همسویی با آمریکا، ادعاهایی را مبنی بر تلاش چین برای اعمال نفوذ سیاسی بر دولتمردان استرالیایی مطرح کرده و حتی دانشجویان چینی مشغول به تحصیل در دانشگاه های استرالیا را به اتهام هم دستی با دولت پکن، تحت فشار قرار می دهد.

روز دوشنبه، آمریکا با دستاویز قرار دادن ادعاهای حقوق بشری علیه چین، اعلام کرد که فقط ورزشکاران این کشور در المپیک زمستانی پکن مشارکت می کنند و دیپلمات های واشنگتن، این رویداد ورزشی را تحریم خواهند کرد.

چین هم در مقابل اعلام کرد که اصلاً دعوتنامه ای برای دیپلمات های آمریکایی ارسال نشده حال آنکه بهتر است واشنگتن از سیاسی کردن رویداد ورزشی المپیک اجتناب کند.

پکن همچنین هشدار داد که امریکا بهای این تصمیم را که با واکنش قاطعانه چین همراه خواهد بود؛ می پردازد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *