افسانه نوابی؛ آوازخوان مشهور کشور درگذشت

 

پیکر سلطان؛ آوازخوان مشهور کشور که به نام مستعار «افسانه نوابی» شناخته می‌شد در آلمان درگذشت.طاهر زهیر؛ سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز (یک‌شنبه، ۲۴ حوت) در پیامی درگذشت این آوازخوان مشهور کشور را یک ضایعه خوانده‌است.

زهیر نوشته که افسانه نوابی از جملۀ زنان پیشگام عرصه موسیقی کشور بود و صدها آهنگ در آرشیف رادیو و تلویزیون افغانستان ثبت دارد.

به گفته سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، خانم نوابی، کار هنری خود را از ترانه‌خوانی به مناسبت‌های روز مادر و جشن معلم، از مکتب آغاز کرد و به شکل آماتور به جهان موسیقی راه یافت و بعد در این عرصه خوب درخشید و به موفقیت‌های فراوانی دست یافت.

این در حالی است که اخیرا وزارت معارف در تصمیمی بحث‌برانگیز، اجرای سرود توسط دختران بالای ۱۲ سال را در مکاتب کابل، ممنوع اعلام کرده‌است. این تصمیم با واکنش‌های گسترده‌ای رو به رو شده‌. کمیسیون حقوق بشر و شماری از مقام‌های دولتی به این تصمیم، عکس‌العمل منفی نشان داده و آن را ضد آزادی و حقوق زنان و دختران، و مخالف کنوانسیون‌های جهانی درباره حقوق کودکان عنوان کرده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *