امریکا ۲۷ دیپلمات روسیه را اخراج کرد

روسیه می‌گوید ۲۷ دیپلمات این کشور با تصمیم واشنگتن باید ۳۰ جنوری خاک ایالات متحده را ترک کنند و به خانه بازگردند.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده روز شنبه ۲۷ نوامبر در یک گفتگوی ویدیویی با اعلام این مطلب تاکید کرد که خروج این تعداد از دیپلمات‌های روسی باعث کمبود نیرو در سفارت این کشور در واشنگتن خواهد شد. این دیپلمات روسی همچنین در ادامه افزود: «ما با مشکل جدی کمبود نیرو مواجه هستیم. ۲۷ نفر از همکارانم به همراه خانواده‌هایشان باید طی دو ماه آینده از امریکا خارج شوند و این مسئله مشکلات ما در سفارت را افزایش می‌دهد.»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه ۲۹ اکتبر اعلام کرده بود که حدود ۲۰۰ دیپلمات روس در آمریکا همچنان به کار خود در سفارت این کشور در واشنگتن و همچنین دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در نیویارک ادامه می‌دهند.

در ماه‌های اخیر و به ویژه از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا، تنش‌های میان واشنگتن و مسکو شدت یافته است. دو کشور به ویژه در خصوص مسئله اوکراین و اشغال شبه جزیره کریمه از سوی روسیه با یکدیگر اختلاف جدی دارند. جو بایدن بارها تاکید کرده که هرگز الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد. این در حالیست که ولادیمیر پوتین می‌گوید کریمه تا ابد متعلق به روسیه باقی خواهد ماند.

دولت امریکا ماه گذشته در آماری رسمی اعلام کرده بود که تعداد کارمندان این کشور در روسیه از ۱۲۰۰ نفر به ۱۲۰ نفر کاهش یافته است. بر این اساس مقام‌های آمریکایی تاکید کردند که انجام وظایف دیپلمات‌های این کشور در روسیه با مشکلات زیادی رو به رو شده است. همین مسئله موجب شد تا سفارت آمریکا در روسیه فرآیند صدور ویزا برای شهروندان این کشور در مسکو را تعطیل کند. شهروندان روسی، حالا برای دریافت ویزای آمریکا باید راهی یک کشور دیگر شوند.

فروش سلاح روسی به متحدین امریکا، بحران و اشغال ک، نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفین سیاسی پوتین از موارد جدی اختلافات پیام دو کشور خوانده می‌شود.

هنوز معلوم نیست که روسیه در مقابل تصمیم اخراج دیپلمات هایش از امریکا عمل مشابه انجام می‌دهد یا خیر!

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *