امریکا به اوکراین ۲۰۰ میلیون دالر کمک نظامی می‌کند

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۱۹ چنوری به کی‌یف سفر کرده است، گفت که واشنگتن به ارائه کمک‌های نظامی ۲۰۰ میلیونی به اوکراین ادامه می‌دهد.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورو نیوز، هم‌زمان یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که دولت جو بایدن ماه گذشته ۲۰۰ میلیون دالر کمک امنیتی، اضافه بر کمک‌های پیشین به اوکراین اختصاص داده است.

از همین رو ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در دیدار با وزیر خارجه آمریکا از این کشور به خاطر افزایش کمک‌های نظامی که شامل موشک‌های ضد تانک جاولین هم می‌شود، تشکر کرد.

با این حال بلینکن در کی‌یف با تکرار وعده تحریم‌های شدید علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین، گفت که کشورش تا زمانی که بتواند، دیپلماسی را دنبال خواهد کرد.

کرملین هم‌زمان با افزایش تنش‌ها در اطراف اوکراین، اعلام کرد که همچنان منتظر پاسخ مکتوب آمریکا به درخواست‌های گسترده‌اش برای تضمین‌های امنیتی از سوی غرب است.

با وجود این بلینکن گفت که خواسته اصلی روسیه مشخص نیست زیرا روس‌ها موضوعات زیادی را روی میز گذاشته‌اند. او گفت: «بعضی از آن خواسته‌ها به وضوح غیرمعمولند، مانند بستن درهای ناتو به روی اعضای جدید.»

از همین رو بلینکن گفت که پاسخی مکتوب در مورد پیشنهادهای روسیه به سرگئی لاوروف، همتای روس خود در روز جمعه در ژنو ارائه نخواهد کرد؛ خواسته‌ای که مسکو بارها مطرح کرده است.

وزیر خارجه امریکا با بیان اینکه دلیلی برای استقرار ده‌ها هزار نیروی نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین وجود ندارد، گفت که آن‌ها از وجود برنامه برای افزایش شمار این نیروها خبر دارند.

نگرانی کشورهای غربی از احتمال حمله روسیه به اوکراین در حالی است که مقام‌های ارشد روسیه گفته‌اند که مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد.

با این حال یک مقام ارشد امریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که کشورش به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است و به حمایت‌های مورد نیاز اوکراین ادامه خواهد داد.

میلیون

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *