امریکا پهپاد های پیشرفته را به قیمت «یک دالر» به اوکراین می‌دهد

یک سازنده پیشرو پهپادهای شناسایی ارتش امریکا اعلام کرد که مایل است دو پهپاد به ارزش یک دالر به اوکراین بفروشد و از دولت واشنگتن خواست تا این توافق را تایید کند.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمپنی “سیستم‌های هوانوردی اتمی عمومی” امریکا گفته که چندین ماه است که به دولت واشنگتن تاکید می‌کند تا برای اوکراین پهپادهای “گری ایگل” و “ریپر” تامین کند که نیروهای آمریکایی از آنها برای شناسایی و حملات هدفمند در افغانستان، عراق، سوریه و دیگر مناطق درگیر استفاده می‌کنند.

این شرکت همچنین اعلام کرد، این پهپادها که می‌توانند مسافت‌های طولانی را در ارتفاعات میانی پرواز کنند، یکی از واضح‌ترین فناوری‌های تقویت‌کننده نیرو هستند که اوکراین در جنگ خود علیه نیروهای روسیه به آن نیاز دارد.

“لیندن بلو”، مدیر اجرایی این شرکت پهپادسازی گفت:‌ از ابتدای حمله روسیه به اوکراین، ما شروع به جستجوی گزینه‌هایی برای پاسخگویی به درخواست‌های نیروهای اوکراینی با محصولات خود کردیم که شامل MQ-۹ Reaper و MQ-۱C Gray Eagle می‌شود.

وی افزود: این شرکت همچنین پیشنهاد آموزش مجانی به اپراتورهای اوکراین را به دولت‌های اوکراین و امریکا مطرح کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد، همچنین این شرکت آماده بود دو فروند هواپیمای آموزشی خود را به همراه یک ایستگاه کنترل زمینی و سایر سخت‌افزارها به مبلغ نمادین یک دالر به اوکراین تحویل دهد.

مدیر اجرایی این شرکت گفت، اوکراین یا شخص دیگری باید برای تجهیز و انتقال هواپیما و راه‌اندازی عملیات برای به پرواز درآوردن آنها بر فراز میدان جنگ هزینه کند.

این پیشنهادی قابل ملاحظه بدون هیچ هزینه‌ای است. تمامی آنچه که نیاز است، تایید دولت واشنگتن است.

“لیندن بلو”، مدیر اجرایی این شرکت پهپادسازی همچنین افزود:‌ از دیدگاه ما، زمان زیادی گذشته تا نیروهای اوکراینی را با تسلط اطلاعاتی مورد نیاز برای پیروزی در این جنگ فعال کنیم.

این در حالیست که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته است که شاهد جنگ با تمام ناتو در اوکراین هستیم.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *