انیمیشن‌های کوتاه در راه اسکار

امسال پانزده فیلم به فهرست نهایی نامزد‌های اسکار بهترین انیمیشن کوتاه راه پیدا کرده‌اند.

اگر علاقه‌مند به دیدن فیلم هستید اما وقت یا حوصله کافی برای دیدن فیلم‌های بلند ندارید، فیلم کوتاه‌های را از دست ندهید. فیلم‌های کوتاه معمولا برای شخصیت‌پردازی و تعریف کردن قصه‌های سرگرم‌کننده ساخته نمی‌شوند؛ البته این فیلم‌ها هم داستان‌هایی دارند اما بیشتر به منظور انتقال مفاهیم عمیق و تفکربرانگیز ساخته‌می‌شوند. این در مورد انیمیشن‌های کوتاه هم صدق می‌کند.

آکادمی اسکار پانزده فیلم را به عنوان نامزد‌های نهایی بهترین انیمیش کوتاه سال ۲۰۲۲ اعلام کرده است. در بین این فیلم‌ها آثاری از چهره‌های شناخته شده و چهره‌های جدید را می‌شود دید. در اینجا به معرفی و توضیح مختصر هر کدام از این پانزده انیمیشن کوتاه پرداخته‌ایم.

۱. کار و بار هنر (Affairs of the Art)
بریل یک کارگر پنجاه و نه ساله است که به طرز وسواس‌گونه‌ای عاشق نقاشی کشیدن است. او روی تمام در و دیوار‌های خانه نقاشی کشیده و دوست دارد به یک نقاش آینده‌گرای بزرگ تبدیل شود. هر کدام از اعضای خانوادۀ او نوعی علاقۀ وسواس‌گونه به یک چیز خاص دارند؛ یکی عاشق جمع کردن پیچ و ساختن چیز‌هایی با آن‌ها است، یکی عاشق تاکسیدرمی کردن حیوانات و.. ..

کارگردان: یوآنا کویین (Joanna Quinn)
امتیاز: ۷.۲/۱۰

۲. آنگاکوساجاجوگ: شَمَن تازه‌کار (Angakusajaujuq: The Shaman’s Apprentice)
این فیلم داستانی دربارۀ نقش شمن‌ها (یا کاهنان) در قبایل بومی آمریکای شمالی است. یک مادربزرگ به همراه نوه‌اش به دنیای زیر زمین یا دنیای مردگان سفر می‌کنند تا یک شکارچی جوان بیمار را نجات بدهند. آن‌ها می‌خواهند با کامالوک (پادشاه دنیای زیرزمین) ملاقات کنند و راه شفای بیمار را از او بپرسند.

کارگردان: زاخاریاس کونوک (Zacharias Kunuk)
امتیاز: ۷.۹/۱۰

۳. بستیا (Bestia)
داستان این فیلم بر پایۀ حوادث واقعی است و زندگی یک پلیس مخفی در دوران دیکتاتوری نظامی در شیلی را به تصویر می‌کشد. رابطه‌ای که این پلیس با بدن خودش، با سگش و با ترس‌ها و یاس‌هایش دارد، ذهن خود او و همینطور کشورش را به طرز خشن و وحشیانه‌ای دچار گسست و تزلزل می‌کند.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: هوگو کوواروبیاس (Hugo Covarrubias)
امتیاز: ۸.۱/۱۰

۴. بوکس‌باله (Boxballet)
یک روز یک رقصندۀ باله به اسم اولیا با یک بوکسور خشن و زمخت به اسم یوگنی ملاقات می‌کند. یوگنی گربۀ اولیا را از روی درخت نجات می‌دهد و در همین حال عاشق اولیا می‌شود. تفاوت دنیا‌ها و دیدگاه‌های این دو نفر آنقدر عمیق و زیاد است که حتی تصور با هم بودنشان هم غیرممکن است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: آنتون دیاکوف (Anton Dyakov)
امتیاز: ۶.۲/۱۰

۵. خانۀ جاری (Maman pleut des cordes)
دو خواهر ویتنامی به خاطر جنگ داخلی مجبور می‌شوند از هم جدا شوند. آن‌ها امیدوارند که خیلی زود بتوانند دوباره با هم باشند، اما این جدایی بیست سال طول می‌کشد. در تمام این مدت آن‌ها فقط از طریق نامه با هم در ارتباط هستند؛ نامه‌هایی که حکایت زندگی روزمرۀ آن‌ها، خاطراتشان و سختی‌ها و مصیبت‌های جنگ است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: ساندرا دسمازیرس (Sandra Desmazieres)
امتیاز: ۷.۲/۱۰

۶. مامان داره بارون می‌باره (Maman pleut des cordes)
جین دختر هشت ساله‌ای است که مادرش درگیر افسردگی است. او جین را در تعطیلات کریسمس پیش مادربزرگش می‌فرستد. این تعطیلات برای جین به یک ماجراجویی با دوستانی تازه تبدیل می‌شود. دوستان او دو کودک و یک ولگرد جنگل‌نشین به اسم کلوکلو هستند. جین با چیز‌هایی که در این سفر یاد می‌گیرد الهام‌بخش مادرش می‌شود که بتواند دوباره روی پا‌های خودش بایستد.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: هوگو دفوکومپره (Hugo de Faucompret)
امتیاز: ۸.۰/۱۰

۷. بذر‌های بد (Mauvaises herbes)
این فیلم ما را به دنیای عجیبی می‌برد که پر از گیاهان گوشتخوار است؛ گیاهانی که می‌توانند شکل خودشان را تغییر بدهند. در این فیلم پیوند بین رشد و رقابت به تصویر کشیده شده و یک جور دوئل تکان‌دهنده را به نمایش می‌گذارد و پر از اشاراتی قابل تامل به جهان غربی، جنگ سرد و مواردی مثل این‌ها است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: کلود کلوتیه (Claude Cloutier)
امتیاز: ۷.۲/۱۰

۸. نامو (Namoo)
این فیلم کره‌ای یک روایت شاعرانه است که زندگی یک هنرمند جوان را از ابتدا تا انتها به شکل رشد یک درخت به تصویر کشیده است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: اریک اوه (Erick Oh)
امتیاز: ۷.۳/۱۰

۹. نوازنده
در زمان حملۀ خونبار مغولان، یک نوازندۀ جوان به شکلی دردناک از محبوب خودش جدا می‌افتد. پنجاه سال بعد، نوازنده احضار می‌شود تا در قصر یک شاه مغول آهنگ بنوازد؛ قصری که محبوب او هم در آن زندگی می‌کند.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022

کارگردان: رضا ریاحی
امتیاز: ۷.۶/۱۰

۱۰. فقط یک بچه (Only a Child)
این فیلم را بیست کارگردان انیمیشن با همکاری یکدیگر و تحت نظارت سیمون جیامپالو ساخته‌اند. داستان فیلم روایت تلاش یک کودک برای جلب توجه انسان‌های دیگر به آیندۀ زمین است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022

سرپرست کارگردانان: سیمون جیامپالو (Simone Giampaolo)
امتیاز: _

۱۱. رابین رابین (Robin Robin)
این فیلم داستان پرنده‌ای است که در لانۀ موش‌ها بزرگ می‌شود و کم کم دربارۀ هویت خودش شروع به پرسیدن می‌کند. این روایت یک سفر ماجراجویانه برای کشف خویشتن است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022

کارگردان: دانیل اوجاری (Daniel Ojari)
امتیاز: ۷.۲/۱۰

۱۲. یادگاری، یادگاری (Souvenir Souvenir)
این فیلم داستان فیلمسازی است که می‌خواهد خاطرات پدربزرگش از جنگ را به فیلم تبدیل کند. مسئلۀ پنهان کردن واقعیات تکان‌دهنده و تاریک جنگ در پس چند خاطرۀ کلیشه‌ای مضمون اصلی این فیلم است.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: باستین دوبیوس (Bastien Dubios)
امتیاز: ۷.۲/۱۰

۱۳. قدم گذاشتن به درون رودخانه (Step Into The River)
لو و وی دو دختر جوان هستند که در روستایی کنار یک رودخانه زندگی می‌کنند. آن‌ها با این رودخانه پیوند عجیب و نزدیکی دارند، زیرا به خاطر سیاست تک‌فرزندی دولت چین بعضی از خانواده‌ها دختران تازه متولد شده‌شان را در این رودخانه رها می‌کنند.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: ویجا ما (Weijia Ma)
امتیاز: ۸.۰/۱۰

۱۴. شیشه‌پاک‌کن جلو (The Windshield Wiper)
مردی در یک کافه نشسته و بعد از دود کردن یک پاکت سیگار می‌پرسد: «عشق چیست؟» در ادامه تصاویر کوتاه متعددی را می‌بینیم که مثل یک سفر ذهنی او را به پاسخ این پرسش می‌رسانند.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: آلبرتو میگلو (Alberto Mielgo)
امتیاز: ۸.۳/۱۰

۱۵. دوباره ما (Us Again)
این فیلم دربارۀ زن و شوهر میانسالی است که یک شب زیر باران جوان می‌شوند و در خیابان‌ها عاشقانه پایکوبی می‌کنند.
معرفی انیمیشن‌های کوتاه نامزد اسکار 2022
کارگردان: زاک پریش (Zach Parrish)
امتیاز: ۷.۹

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *