باب منندز: پاکستان پناهگاه امن برای طالبان فراهم کرد

باب منندز؛ رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا در اظهاراتی گفته‌است که رفتار دوگانه طالبان باعث شکست ماموریت ایالات متحده در افغانستان شده‌است.او این اظهارات را روز سه شنبه به وقت محلی در مراسم معرفی سفیران جدید امریکا در پاکستان، هند و آلمان بیان کرد.

امریکا آرمین بلوم را به عنوان سفیر خود در پاکستان تعیین کرده‌است.

سناتور باب منندز روابط امریکا و پاکستان چالش‌برانگیز خوانده و از تعیین سفیر جدید در اسلام‌آباد استقبال کرده‌است.

او گفته‌است: «همانطور که ماه گذشته به این کمیته گفتم، شکست مأموریت ما در افغانستان، تا حد کمی به دلیل سال‌ها رفتار دوگانه پاکستان بود.»

این مقام امریکایی افزوده‌است که اسلام‌آباد پناهگاه امنی برای طالبان فراهم می‌کرد، حتی زمانی که جنگجویان این گروه نیروهای امریکایی را هدف قرار می‌دادند و می‌کشتند.

او اضافه کرده‌است: «ما نیاز به گفت‌وگوی جدی با دولت پاکستان در مسیر پیش رو داریم و من مطمئن هستم که در صورت تایید، پیام سختی را به آن‌ها ارسال خواهید کرد.»

این سناتور امریکایی در ادامه گفته‌است که در کنار افغانستان، عمیقاً نگران افزایش قدرت گروه‌های افراطی در داخل پاکستان است.

او افزوده‌ که دولت پاکستان به طور فزاینده‌ای محیط ی برای فعالیت گروه‌های افراطی ایجاد کرده‌است.

طبق اطلاعات منتشر شده در سایت مجلس سنای امریکا، باب منندز علاوه کرده‌ است‌: «پاکستان همچنین به مکانی خطرناک برای اقلیت‌های مذهبی تبدیل شده‌است و من مشتاق شنیدن نظرات شما در مورد چگونگی تقویت آزادی مذهبی در پاکستان هستم.»

اظهارات این مقام امریکایی در حالی مطرح می‌شود که عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان به تازگی گفته‌است که امریکا در افغانستان اشتباهاتی انجام داد که پاکستان بار سنگین آن را متحمل شد.

او اخیرا در سخنرانی افتتاحیه گفتگوی سالانه «مارگالا» در اسلام‌آباد، از رسانه‌های غربی انتقاد کرد و گفت که به‌جای این‌که از پاکستان به خاطر فداکاری‌هایش تقدیر کنند، این کشور را متهم به انجام «بازی دوگانه» کرده و در سطح بین‌المللی مورد بدگویی قرار داده‌اند.

نخست‌وزیر پاکستان ادامه داد که در طول جنگ در افغانستان، پاکستان متحمل خسارات جانبی شده‌است.

او گفت: «ناتوانی رهبری ملی در مدیریت عاقلانه وضعیت افغانستان، کشور را به دو بخش اصلی حامی و مخالف امریکا تبدیل کرد.»

عمران خان افزوده‌است که پاکستان به دلایل نادرست از سوی جامعه بین‌المللی مقصر شناخته می‌شود.

گفتنی است که اخیرا رسانه‌های پاکستانی همچنین گزارش دادند که نمایندگان امریکا نام پاکستان را از لایحه‌ای که این کشور را در سقوط دولت پیشین افغانستان مقصر می‌دانست حذف کرده‌است.

۲۲ سناتور امریکایی لایحه‌ای را در سنای این کشور ارائه کرده‌‌بودند که به دنبال ارزیابی نقش ادعایی پاکستان در سقوط دولت پیشین افغانستان به دست طالبان بود.

روزنامه پاکستانی دان، روز دوشنبه ( ۲۲ قوس) در گزارشی نوشته‌است که در متن اصلاح‌شده این لایحه، به جای نام پاکستان، جمله «هر کشوری که در نزدیکی افغانستان قرار دارد» درج شده‌است.

لایحه پیشنهادی، وزیر امور خارجه امریکا را ملزم می‌کرد تا در مشورت با وزیر دفاع و رییس اطلاعات ملی امریکا، گزارشی را در مورد نهادهای حمایت‌کننده از طالبان به کمیته‌های مربوطه کنگره ارائه کند.

این گزارش باید شامل «ارزیابی حمایت بازیگران دولتی و غیردولتی، از جمله دولت پاکستان، از طالبان بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰»، از جمله تأمین فضای پناهگاه، حمایت مالی، اطلاعاتی، لجستیک و پزشکی» می‌بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *