بازداشت ۲۱ نفر به اتهام قاچاق دالر به پاکستان

دلارهای که قاچاق میشدند

فرماندهی امنیه طالبان در کابل از بازداشت یک باند ۲۱ نفری قاچاق دالر به پاکستان خبر داد.مبین خان؛ سخنگوی فرمانده امنیه کابل، روز (پنج‌شنبه، ۲۵ قوس) اعلام کرد که این افراد در سرای شهزاده بازداشت شده و قصد داشتند ۱۸ میلیون دالر را به پاکستان قاچاق کنند.

در خبری دیگر گفته می‌شود که در ولایت خوست نیز افرادی در پیوند به قاچاق ارز بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که طی روزهای اخیر، ارزش دالر امریکایی در کشور به شدت افزایش یافته‌است.

قاچاق دالر یکی از دالر افزایش بهای دالر دانسته می‌شود.
منابع مردمی می‌گویند که در کنار قاچاق دالر به پاکستان بخش زیادی از دالر از مرزهای افعانستان وارد ایران می‌شود.
ایران سال‌هاست که مورد تحریم امریکاست و به شدت با کمبود دالر مواجه است.

دولت طالبان اعلام کرد که همه دادوستدهای مالی از جمله کرایه خانه و دکان باید با پول افغانی تادیه شود و همچنین از قاجاق دالر به خارجی از کشور جلوگیری گردد.

«امارت اسلامی» افراد متخلف به «شدت» مجازات خواهند شد.

انعام‌‎الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی طالبان صبح امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ قوس) در توییتی نوشت: «همه دادوستد در‌ افغانی، نرخ‌ها کنترل و کرایه خانه و دکان با افغانی تادیه می‌شود، همچنین جلو قاچاق پول گرفته می‌شود و متخلفین به شدت مجازات می‌شوند.»

گفتنی است که افزایش ارزش دالر در برابر افغانی به صورت مستقیم روی زندگی و قدرت خرید مردم تأثیر می‌گذارد و سبب می‌شود که نرخ مواد اولیه مورد ضرورت آن‌ها در بازارها افزایش پیدا کند؛ چرا که واردات مواد اولیه با دالر انجام می‌شود‌.
وضعیت بد افتصادی دو کشور همسایه افعانستان سبب شده است که بازار ارز و اقتصادی افغانستان نیز پرتلاطم باشد.
ایران تلاش دارد با صادرات کالای بی کیفیت هم نبض اقتصادی افغانستان را در دست بگیرد هم کمبود دالر در بازار داخلی اش را تامین کند.
پاکستان نیز وضعیت مناسب اقتصادی ندارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *