بایدن به پادشاه سعودی نامه نوشت

رئیس جمهور امریکا به «ملک سلمان»، پادشاه سعودی نامه نوشت و در آن نامه مدعی روابط دو کشور به عنوان سنگ بنای امنیت در منطقه شد.

به گزارش کابل۲۴،به نقل از ایندیپندنت، «جوبایدن»، رئیس جمهور امریکا به «ملک سلمان»، پادشاه سعودی نامه نوشت.

این خبر را وزارت خارجه عربستان سعودی نیز تائید کرده و این وزارت خانه از دریافت پیام مکتوب رئیس‌جمهوری امریکا خبر داد و گفت که جو بایدن، در این پیام فرا رسیدن روز ملی پادشاهی عربستان سعودی را به ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی تبریک گفته است.

بایدن در این نامه ضمن تقدیر از مناسبات میان دو کشور در هشت دهه گذشته، مدعی شده است که این رابطه کماکان سنگ بنای ثبات، امنیت و شکوفایی اقتصادی در خاورمیانه است.

رئیس‌جمهور امریکا در این نامه همچنین ابراز امیدواری کرده است که همکاری واشنگتن و ریاض در زمینه‌های بیشتر ادامه یابد.

پیشتر در روز سه‌شنبه ۲۸ سپتامبر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری امریکا در ریاض با پادشاه سعودی و همچنین «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرده بود.

جیک سالیوان عالی‌ترین مقام دولت جو بایدن است که در دوران ریاست جمهوری او به عربستان سعودی سفر کرده است و در این سفر تیم لندرکینگ، نماینده ویژه دولت امریکا در امور یمن نیز او را همراهی کرد.

منابع امریکایی همچنین پیش از این گفته بودند که سالیوان در سفر به منطقه درباره دورنمای روابط امریکا و کشورهای منطقه پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان صحبت می‌کند.

نحوه اجرای تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان از سوی دولت بایدن، بسیاری از متحدان امریکا در منطقه و جهان را نگران کرده است.
روابط عربستان عودی و امریکا پس از روی کار آمدن دولت بایدن چندان گرم نبوده و آمریکا اخیراً یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت را از عربستان خارج کرده است. پیشتر «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا در مناظره‌های انتخاباتی خود وعده مسؤول پذیر کردن عربستان را داده بود.

همچنین آسوشیتدپرس به نقل از مقامات امریکایی که نامشان بیان نشده است، درباره سفر سالیوان به عربستان گفته بود که او علاوه بر دیدار با ولیعهد عربستان، با خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع و برادر ولیعهد نیز دیدار و گفتگو می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *