بلینکن: شرایط برای پیشرفت در روند صلح خاورمیانه فراهم نیست

بلینکن: شرایط برای پیشرفت در روند صلح خاورمیانه فراهم نیست
بلینکن: شرایط برای پیشرفت در روند صلح خاورمیانه فراهم نیست
وزیر خارجه امریکا در پایان نخستین سفرش به خاورمیانه به اظهار نظر درباره موضوعات مهم در پرونده مساله فلسطین پرداخت.

به گزارش کابل۲۴،انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در پایان نخستین سفرش در این سمت به خاورمیانه در گفت‌وگو با وبسایت عبری زبان “واللا” گفت که در دیدار با مقامات اسرائیل نسبت به تخلیه منطقه “الشیخ جراح” در قدس و تنش در منطقه ابراز نگرانی کرده و معتقد است که این اقدام منجر به ازسرگیری تنش و حتی جنگ خواهد شد.

وی اظهار کرد: آمریکا ضرورت بازگشت اسیران و ناپدیدشدگان اسرائیلی در غزه به خانه‌هایشان را درک می‌کند اما این نمی‌تواند شرط بازسازی غزه باشد. غزه نیازهای فوری دارد و ما باید به آنها امید بدهیم؛ این تنها راه جلوگیری از جنگ جدید است.

واللا همچنین گزارش داد که بلینکن با وزرای خارجه عربستان سعودی و قطر گفت‌وگو کرد و آنها را در جریان دیدارهایش با مقامات فلسطین و رژیم اشغالگر قرار داد و همچنین از آنها خواست که برای بازسازی نوار غزه با کمک‌های مالی بسیج شوند.

وی افزود: نتیجه اصلی سفر به منطقه این بود که منازعه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها همچنان پابرجاست و نیازمند برخورد است اما دولت بایدن معتقد است که در شرایط فعلی و به ویژه به دلیل بحران سیاسی در اسرائیل و وضعیت سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین، زمینه پیشرفت در روند صلح وجود ندارد.

بلینکن تأکید کرد، فوری‌ترین مساله‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد؛ ثبات آتش بس در غزه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کاهش تنش در کرانه باختری و قدس است.

وی در ادامه گفت که مقامات اسرائیل به او گفته‌اند که آماده حفظ آتش‌بس در غزه هستند و عبد الفتاح سیسی و مقامات دیگر مصر نیز اعلام کرده‌اند که حماس نیز آماده تثبیت آتش بس است.

وزیر خارجه امریکا درباره بازسازی غزه نیز تصریح کرد: بازسازی نوار غزه باید به طور مشترک با سازمان ملل متحد، تشکیلات خودگردان فلسطین و مصر انجام شود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *