ترکیه؛ مشروبات الکی تقلبی دستکم ۲۵ نفر را کشت

دست‌کم ۲۵ نفر در ترکیه بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی و قاچاق جان خود را دست داده‌ و ۲۰ نفر دیگر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز،به گفته رسانه‌های دولتی، هفت قربانی در منطقه اسنیورت استانبول جان باخته‌اند که سه نفر آن‌ها از خارجی‌ها هستند. محله اسنیورت در استانبول جایی است که ایرانی‌های زیادی در آنجا ساکن هستند.

وزارت داخله ترکیه اعلام کرد که در چندین استان این کشور بیش از ۳۰ هزار لیتر مشروبات الکلی تقلبی کشف و ضبط شده است.

این وزارتخانه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۶۰ نفر نیز پس از تفتیش در ۳۴۲ مکان مختلف و جداگانه بازداشت شده‌اند.

وزارت داخله ترکیه اعلام کرد که این اقدامات گروه‌های تبهکار را هدف قرار داده است که «می‌خواهند سلامت عمومی را با مشروبات الکلی تقلبی یا غیرقانونی در بازار به خطر بیاندازند.»

طبق گزارش این نهاد، در میان مکان‌هایی که مورد تفتیش قرار گرفته‌اند، کارگاه‌ها و انبارهای غیرقانونی کشف شد که برای فروش «الکل خطرناک» استفاده می‌شد. مرگ ناشی از الکل تقلبی معمولا در ترکیه زیاد است.

قیمت هر لیتر راکی، نوشیدنی الکلی ملی ترکیه در سوپرمارکت‌ها حدود ۲۵۰ لیر است که ۱۰ درصد میانگین حداقل دستمزد خالص در این کشور می‌شود.

متانول که الکل صنعتی است در مشروبات الکلی قاچاق گاهی جایگزین اتانول که اغلب برای مصرف انسان است می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها موضع خود را علیه مصرف الکل و دخانیات اعلام کرده است.

این در حالیست که ارزش پول ملی ترکیه در برابر دالر به شدت کاهش یافته است و مردم در چندین شهر این کشور نسبت به کاهش پول ملی این کشور تظاهرات کرده‌اند.

فصل سرما و افزایش قیمت ها در ترکیه ازمواردی است که مردم به کالای ارزان رو آورده اند. هنوز معلوم نیست که سیاست‌های اقتصادی  دولت اردوغان چقدر می‌تواند قیمت لیر را افزایش دهد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *