جاپان خواستار ایجاد دولت سیاسی فراگیر در افغانستان شد

وزارت خارجه جاپان از سفر هفت روزه نماینده ویژه این کشور به کابل خبر داد. اوکادا تاکاشی؛ سفیر فوق‌العاده و باصلاحیت این کشور در گفتگو با مقام‌های ارشد طالبان ‌خواستار تشکیل یک سیستم سیاسی فراگیر شده‌است.

اوکادا در سفرش به کابل با اعضای ارشد طالبان از جمله عبدالسلام حنفی؛ معاون رئیس‌الوزرای حکومت طالبان دیدار کرده‌است. او در این دیدار در مورد احترام به حقوق همه مردم افغانستان از جمله زنان و اقلیت‌‌ها، ایجاد یک سیستم سیاسی فراگیر و جلوگیری از تبدیل‌شدن افغانستان به کانون تروریزم گفتگو کرده‌است.

افزون بر این، کمک‌های بشردوستانه  این کشور، مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت شهروندان جاپانی در افغانستان و نیز اجازه خروج ایمن به شهروندانی که می‌خواهند کشور را ترک کنند، از دیگر محورهای بحث دوطرف بوده‌است.

مقام‌های طالبان در این دیدار گفته‌اند که حکومت آنان به خواست‌های جامعه جهانی رسیدگی خواهد کرد.

این سفر یک هفته‌ای نماینده فوق‌العاده جاپان در حالی به کابل صورت می‌گیرد که پیش از این جاپان با طالبان هیچ نشست و گفتگوی رسمی نداشته‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *