حمله حامد کرزی به عمران خان

حامد کرزی؛ رییس ‌جمهوری پیشین به درخواست عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر اعزام نیروی کار متخصص به افغانستان واکنش نشان داده و گفته‌است برای آمدن نیروی کار از خارج به کشور هیچ‌گونه نیازی محسوس نمی‌شود.

او امروز (شنبه، ۲۵ جدی) در اعلامیه‌ای همچنین از پیشنهاد حکومت پاکستان مبنی بر فرستادن نیروی کار متخصص خارجی از جمله پاکستانی برای پیشبرد امور به افغانستان، ابراز امتنان کرده‌است.

دفتر آقای حامد کرزی به نقل از او نوشته است: «افغانستان کدرها و متخصصین مجرب و همچنان صدها هزار جوان تحصیل یافته، اعم از دختران و پسران که در داخل و خارج از کشور تحصیلات عالی شان را در مقاطع مختلف به پایان رسانیده‌اند در اختیار دارد، به‌گونه‌ای‌ که برای آمدن نیروی کاری از خارج به کشور هیچگونه نیازی محسوس نمی‌‌گردد.»

حامد کرزی، همچنین از طالبان خواسته‌است که علاوه بر تسهیل فرصت‌های شغلی و استخدام جوانان، زمینه برگشت کدرهای افغان از خارج را فراهم سازد.

نخست‌وزیر پاکستان به تازگی برای جلوگیری از بحران بشری بر فرستادن نیروی متخصص در بخش‌های مختلف از جمله طب، تکنالوژی معلوماتی و حسابداری در افغانستان تاکید کرده‌است.

این در حالی است که نیویارک‌تایمز به تازگی گزارش داده که حکومت طالبان با مشکل کمبود کارمندان مسلکی مواجه بوده و به دنبال دریافت کمک از پاکستان است.

نیویورک‌تایمز گفته‌است که طالبان با گذشت پنج ماه از تسلط بر افغانستان هنوز با چالش‌ حکومت‌داری دست و پنجه نرم می‌کنند و کمبود کارمند و نیروی اداری یکی از مشکلات است. به نوشته این روزنامه، مقام‌های طالبان برای حل این مشکل به پاکستان می‌روند و کارمند استخدام می‌کنند.

در این گزارش آمده‌است که مشاغل دولتی به عنوان حمایت، به جنگجویان طالبان و آن‌عده افرادی داده می‌شود که در آرامش در پاکستان زندگی می‌کنند؛ اما همه آن‌ها مهارت‌های مسلکی مورد نیاز برای کار را ندارند.

بر اساس گزارش نیویارک‌تایمز، مقامات طالبان برای پر کردن این خلأ به پاکستان رجوع کرده و می‌خواهند از جنگجویان پیشین طالبان که در دو دهه اخیر در پاکستان زندگی می‌کردند استفاده کنند.

نیویارک‌تایمز گزارش می‌دهد که اکثر ملاهایی که اکنون طالبان آنان را در پست‌های حکومتی می‌گمارند، تحصیلکرده مدرسه‌های دارالعلوم حقانیه در پاکستان اند.

یکی از این افراد، خیال‌محمد غیور است. او ۲۰ سال پیش در دوره اول حاکمیت طالبان یکی از مقامات وزارت دفاع بود که پس از ورود امریکا به افغانستان به پاکستان فرار کرد و در جنوب غرب این کشور خانه خرید و نانوا شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *