خان: دید امپریالیستی امریکا باعث وضعیت فعلی افغانستان شده‌است

به گزارش کابل۲۴، به نقل از تی آر تی، عمران خان، نخست وزیر پاکستان اعلام کرد: نظر ما از همان ابتدا این بود که موضوع افغانستان راه حل نظامی ندارد، ولی نگاه همراه با تکبر و امپریالیستی امریکا از سویی و بی خبری آن‌ها از وضعیت افغانستان باعث شد وضعیت کنونی همراه با بحران انسانی در این کشور پدید آید و ما نیز بخشی از تاوان این وضعیت را می‌دهیم.

نخست وزیر پاکستان گفت: خب اینطور بگویم که ما در مقطعی انتظار به راه افتادن حمام خون پس از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را داشتیم، زیرا اگر به آنچه که بعد از خروج شوروی در ۱۹۸۹ روی داد بیندازید می‌بینید که در افغانستان حمام خون به راه افتاد. صد‌ها هزار افغان بعد از آن خروج کشته شدند و به این شکل بود که طالبان ظاهر شد. این بار نیز ما این وحشت را داشتیم که بعد از تصرف کابل، حمام خون به راه می‌افتد، ولی بعد از آن بود که ما به شکلی بسیار غیر منتظره، شاهد انتقال آرام قدرت بودیم.

عمران خان افزود: تصمیم ما در دولت بر این قرار شد که با همه همسایگان افغانستان رایزنی کنیم. ما با آن‌ها درباره زمان به رسمیت شناختن رژیم طالبان صحبت کردیم. ما در حال بحث و گفتگو هستیم و اینکه پاکستان به تنهایی طالبان را به رسمیت بشناسد چندان تفاوتی در وضعیت ایجاد نمی‌کند. این کار باید به صورت ترجیحی با حضور آمریکا، اروپا، چین و روسیه باشد.

وی تاکید کرد: در صورتی که همه همسایگان در این تصمیم اجماع داشته باشند، این کار بیشترین تاثیر را خواهد داشت. در صورتی که در افغانستان شاهد هرج و مرج باشیم، می‌توانیم در کنار هم سیاستی را در خصوص زمان به رسمیت شناختن طالبان در پیش بگیریم. این کار تاثیری به مراتب بیشتر خواهد داشت تا اینکه پاکستان بخواهد به تنهایی این کار را انجام دهد

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *