دو خبرنگار از روسیه و فیلیپین برندگاندان جایزه نوبل صلح شدند

ماریا رسا، خبرنگار و کنشگر فیلیپینی، امریکایی و دمیتری مرادوف، روزنامه‌نگار اهل روسیه به عنوان برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ معرفی شدند..

کمیته نوبل نروژ روز جمعه ۸ اکتبر (۱۶ میزان) اعلام کرد این جایزه را به دلیل «تلاش برای پاسداشت آزادی بیان» به این دو خبرنگار داده است. این جایزه که بر خلاف سایر جوایز نوبل همه ساله در خارج از سوئد و در اسلو، پایتخت نروژ داده می‌شود، بر اساس وصیت بنیانگذارش آلفرد نوبل، معمولا به کسانی داده می شود که به تشخیص آکادمی سلطنتی بهترین یا بیشترین کوشش را در راه «برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح» کرده باشد.

به گزارس کایل۲۴ به نقل از یورور نیوز، ماریا رسا و دمیتری مرادوف که مشترکا برنده جایزه صلح نوبل شده‌اند، هر کدام در کشور خودشان پیشینه فعالیت خبرنگاری تحقیقاتی دارند.

بریت ریس اندرسن، رئیس کمیته نوبل در زمان اعلام نام برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ گفت: «در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات در شرایط نامساعدی قرار دارد، ماریا رسا و دمیتری مرادوف نماینده همه روزنامه‌نگاران مدافع این آرمان هستند.»

مرادوف ۶۰ ساله، به مدت بیش از ۲۰ سال تا سال ۲۰۱۷ سردبیر روزنامه نووایا گازتا بود. او سال‌ها در زمینه پیگیری رسانه‌ای قتل روزنامه‌نگاران در روسیه فعالیت کرده است.

دمیتری مرادوف که همواره پیگیر پرونده‌ فسادهای دولتی و نقض حقوق بشر در روسیه بوده است، در گذشته جوایز دیگری از جمله جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۰۷ و نشان لژیون فرانسه را نیز در سال ۲۰۱۰ دریافت کرده است.

مرادوف بعد از انتشار خبر کسب جایزه صلح نوبل بی‌درنگ اعلام کرد جایزه خود را به روزنامه نوایا گازتا و روزنامه‌نگاران کشته شده این رسانه تقدیم می‌کند.

دو پژوهشگر سلول‌های گیرنده حسی برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۱ شدند
نگاهی به زندگی و آثار عبدالرزاق گورنه؛ پناهنده‌ای از آفریقا که نوبل ادبیات را برد
مردان جوایز نوبل را درو کردند؛ آیا دو جایزه باقی مانده به زنان می‌رسد؟
دولت روسیه به خبر اعطای جایزه صلح نوبل به شهروند این کشور برای دفاع از آزادی بیان واکنش مثبت نشان داده و از این خبرنگار منتقد تقدیر کرده است. کاخ کرملین در واکنش به این رویداد روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تبریک گفتن به مرادوف او را «مستعد» و «شجاع» خوانده و گفته است که او «همواره پیرو آرمان‌های خود» بوده و آن را حفظ می‌کند.

ماریا رِسا، که سال‌ها خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان امریکا در جنوب شرق آسیا بود، بنیانگذار و مدیر یک پایگاه خبری آنلاین به نام «راپلر» در فیلیپین است. او که از متقدان سرسخت رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین است، در گذشته دست کم دو بار به دلیل افشاگری علیه عاملان فساد و به اتهام «پخش اخبار جعلی» دستگیر و زندانی شده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *