دیدار بلینکن با پناهجویان افغان در امریکا

همزمان با انتقاد کنگره امریکا از کندی در روند پذیرش پناهجویان افغان، آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه ایالات متحده با این پناهجویان در مورد اسکان مجدد آنها گفتگو کرده‌است.
بلینکن روز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در توییتی نوشت که با پناهجویان افغان در ویرجینیا دیدار کرده و آنها داستان‌های خود را به اشتراک گذاشتند.

وزیر خارجه امریکا گفته‌است که با پناهجویان افغان، در مورد مسیریابی روند اسکان مجدد آنها بحث آزاد داشته‌است.

او افزوده‌است که از این «دوستان و خانواده‌های آنها، به‌عنوان همسایگان خود استقبال می کنیم».

اعضای کنگره امریکا از روند پذیرش درخواست پناهجویان افغان انتقاد کرده و این روند را متناقض خوانده‌اند. آنان از اداره مهاجرت امریکا خواسته‌اند که به درخواست پناهجویان افغان به سرعت رسیدگی کند.

امریکا پس از تسلط طالبان، در جریان عملیات تخلیه، ده‌ها هزار افغان را که در معرض خطر بودند و یا پیش‌تر با نظامیان امریکایی همکاری داشتند از افغانستان انتقال داده‌اند. با گذشت چهار ماه اما بخشی بزرگ از این افراد در حال حاضر در پایگاه‌های نظامی امریکا در کشورهای منطقه و جهان یا در داخل آن کشور به سر می‌برند و می‌گویند با سرنوشت نامعلومی مواجه هستند.

در همین حال، ۵۳ عضو کنگره امریکا در نامه‌ای گفته‌اند شماری از افغان‌هایی که به کشور ثالث رفته‌اند، اکنون با خطر اخراج اجباری مواجه هستند.

آنان افزوده‌اند که که ده‌ها هزار شهروندان افغانستان با خانواده‌های‌شان با آزار و اذیت و تهدید به مرگ از سوی طالبان مواجه اند.

این اعضای امریکا از دولت این کشور خواسته‌اند تا اطمینان دهند که همه افغان‌های آسیب‌پذیر از جمله کسانی‌ که در کشور‌های ثالث به سر می‌برند، اجازه اقامت موقت امریکا را به دست خواهند آورد تا در بلاتکلیفی قانونی به سر نبرند.

این در حالیست که عملا روند تخلیه افراد آسیب پذیر از افغانستان توسط امریکا متوقف شده‌است و همین امر سبب گسترش اعتراض ها نسبت به آن چه بی تفاوتی خوانده شده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *