دیوان عالی عراق نتایج انتخابات پارلمانی را تایید کرد

شکایت احزاب و گروه‌های شبه‌نظامی عراق به نتیجه انتخابات پارلمانی روز دوشنبه از سوی یک دادگاه عالی در این کشور رد شد.

به گزارش کابل۲۴ بهدنقل از یورونیوز، گفته قاضی ارشد دیوان عالی عراق، درخواست بازنگری و تجدید نظر در نتیجه انتخابات پارلمانی که پیش‌تر از سوی جریان‌های شیعی مورد حمایت ایران مطرح شده بود پس از بررسی رد شده است.

رای دیوان عالی عراق بدین ترتیب به منزله شکست تلاش های انجام شده برای ابطال نتیجه انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور است که جریان‌ها و احزاب یاد شده در آن آرا ضعیفی کسب کرده بودند.

رویترز با انتشار گزارشی در این خصوص یادآور شده که جناح‌های مورد حمایت ایران از جمله گروه‌های شبه‌نظامیان شیعی پیش‌تر مدعی بی‌نظمی‌ و تقلب در برپایی انتخابات ۱۰ اکتبر شده بودند.

فرانس پرس نیز در گزارشی اعلام کرد که دادگاه عالی فدرال، بالاترین نهاد قانون اساسی عراق ضمن رد شکایت شبه‌نظامیان سابق عراقی موسوم به حشد شعبی، نتایج انتخابات پارلمانی را در این کشور مورد تایید قرار داد.

بر اساس این گزارش هادی عامری، رهبر جریان حشد شعبی روز دوشنبه پس از مطلع شدن از رد شکایت مطرح شده اعلام کرد که به تصمیم دادگاه عالی فدرال احترام می‌گذارد.

آقای عامری در عین حال ضمن تکرار ادعاهای پیشین در خصوص تقلب و دستکاری در روند انتخابات تصریح کرده که دادگاه فدرال «تحت فشار شدید» اقدام به صدور رای کرده است.

این در حالیست که قاضی ارشد دادگاه عالی فدرال عراق ضمن اعلام رای دادگاه در رد شکایت مطرح شده از سوی جریان‌های شیعی شرکت کننده در انتخابات پارلمانی یاد آور شد که شکایات عمدتا به شمارش الکترونیکی آرا و شبهات مرتبط به آن اختصاص داشته است.

برنده بزرگ انتخابات پارلمانی اخیر در عراق جنبش تحت هدایت مقتدی صدر، روحانی شیعه مخالف نفود ایران و آمریکا در این کشور بود.

حزب تحت رهبری مقتدی صدر در انتخابات ۱۰ اکتبر با اقبال چشمگیر رای‌دهندگان روبرو شد و توانست ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را از آن خود کند.

جناح سنی تحت ائتلافی موسوم به التقدم که ریاست آنرا محمد الحلبوسی، رئیس کنونی پارلمان عراق بر عهده داشت با کسب ۳۷ کرسی دومین نیروی سیاسی پس از جریان صدر تبدیل شدند.

نیروهای تحت حمایت ایران از جمله ائتلاف الفتح نزدیک به جریان حشد شعبی تنها موفق به کسب ۱۴ کرسی در این انتخابات شدند که با توجه به تصاحب ۴۸ کرسی توسط آنها در انتخابات سال ۲۰۱۸ نوعی شکست بزرگ محسوب می‌شود.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق که از شکست ائتلاف نیروهای شیعی نزدیک به حشد شعبی حکایت داشت اوایل آذر ماه گذشته توسط کمیسیون مستقل انتخاباتی در این کشور به صورت رسمی اعلام شده بود.

جریان صدر برای تشکیل دولتی که قرار است جایگزین کابینه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مستعفی عراق شود نیاز به ائتلاف با برخی نیروها از جمله سنی‌ها و کردها دارد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *