روبرتا متسولا رییس پارلمان اروپا شد

پارلمان اروپا روز سه‌شنبه ۱۸ جنوری با اکثریت مطلق آرا خانم روبرتا متسولا، نماینده مالت از گروه حزب مردم اروپا (راست میانه) را به‌عنوان جانشین داوید ساسولی به ریاست این نهاد برگزید.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز، این سومین بار در تاریخ پارلمان اروپا است که یک زن به مقام ریاست می‌رسد. سیمون ویل بازمانده هلوکاست از فرانسه اولین رئیس زن پارلمان اروپا بود. پس از او نیکول فونتن فرانسوی، دومین زنی بود که به ریاست پارلمان اروپا رسید.

خانم متسولا یکی از مخالفان حق زنان به سقط جنین به شمار می‌رود. مالت یکی از آخرین کشورهای اروپایی است که این حق را با وجود مخالفت گسترده بخش‌های محافظه‌کار جامعه به رسمیت شناخت.

۴۵۸ از ۶۹۷ نماینده به ریاست خانم متسولا رای مثبت دادند. وی برای کسب کرسی ریاست رای مثبت دادند. این نماینده در دو دوره قبل از اعضای هیات رئیسه بود.

سه نامزد از چهار نامزد جانشینی داوید ساسولی از جریان‌های راست میانه، سبز و چپ رادیکال زن بودند. تنها نماینده راست ملی‌گرا از لهستان برای کسب جایگاه ریاست پارلمان مرد بود. خانم متسولا با الیس به‌کوهنک سوئدی (گروه سبزها)، سیرا رگو اسپانیایی (چپ رادیکال) و کسما ژلوتسکی لهستانی از راست محافظه‌کار رقابت کرد.

خانم روبرتا متسولا در نخستین سخنرانی خود در مقام جدید بر ادامه ضرورت پیکار با استبداد، اقندارگرایی، عوام‌گرایی و عوام‌فریبی، دگرباش‌ستیزی و گرمایش زمین در پارلمان اروپا تاکید کرد. رئیس تازه برگزیده پارلمان اروپا با گرامی‌داشت یاد روزنامه‌نگاران قربانی و گروگان اروپایی در سراسر جهان، بر اهمیت آزادی رسانه‌ها برای تضمین ادامه حیات دموکراسی تاکید کرد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *