زنان امریکایی قرص سقط جنین را از طریق بسته‌های پستی دریافت می‌کنند

اداره دارو و غذای امریکا روز پنجشنبه دسترسی به قرص‌های را که در مراحل اولیه بارداری به آن پایان می‌دهد تسهیل کرد.

امکان استفاده از قرص میفپریستون (mifepristone) در آمریکا تا هفته دهم بارداری وجود خواهد داشت. این دارو در برخی موارد برای درمان زنانی که با سقط جنین طبیعی و غیرعمدی روبرو می‌شوند نیز تجویز می‌شود.

محدودیت‌های دسترسی به قرص میفپریستون از زمان تائید آن از سوی اداره دارو و غذای آمریکا در سال ۲۰۰۰ پابرجا بود. این محدودیت‌ها چند ماه پیش به طور موقت به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد اما تصمیم روز پنجشنبه اداره دارو و غذای ایالات متحده به معنای لغو دائمی این محدودیت‌ها است.

با این حال ۱۹ ایالت امریکا از جمله تگزاس قوانینی وضع کرده‌اند که دسترسی به قرص میفپریستون از راه دور و بدون مراجعه حضوری را با وجود تصمیم روز پنجشنبه اداره دارو و غذای ایالات متحده ناممکن می‌کند. در مقابل ایالت‌هایی مانند نیویورک و کالیفرنیا که دسترسی به سقط جنین را تسهیل کرده‌اند ممکن است امکان ارسال قرص میفپریستون برای زنان در دیگر ایالت‌ها را فراهم کنند.

دیوان عالی امریکا قرار است تا پایان ماه جون سال آینده درباره پرونده ممنوعیت سقط جنین از هفته پانزدهم بارداری در ایالت میسیسیپی تصمیم گیری کنند. حکم عالی ترین مرجع قضایی ایالات متحده در این پرونده می‌تواند حکم قبلی این نهاد در سال ۱۹۷۳ مبنی بر قانونی بودن سقط جنین در سراسر آمریکا را زیر سوال ببرد.

دسترسی به قرص میفپریستون در شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و ایرلند در جریان همه‌گیری کرونا تسهیل شد.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *