سنا خواستار بازنگری توافق امریکا – طالبان شد

در پی آغاز کار دولت جدید در امریکا به رهبری جو بایدن، اعضای مجلس سنای افغانستان خواستار بازنگری توافقنامه دوحه که میان امریکا و طالبان به امضا رسیده، شدند.

شماری از اعضای مجلس سنا در نشست عمومی امروز (پنج‌شنبه، ۲ دلو) این مجلس علاوه بر تاکید به بازنگری مجدد توافق دوحه از دولت جدید امریکا خواستند تا تعهدات این کشور در برابر افغانستان را عملی کند.

انارکلی هنریار؛ عضو این مجلس گفت که متن توافقنامه امریکا با طالبان نقض شده است و نیاز به بازنگری دارد.

گل احمد اعظمی؛ عضو دیگر سنا نیز گفت که برای پایان جنگ باید ضمانت و نظارت بین‌المللی وجود داشته باشد زیرا مشکل افغانستان ابعاد داخلی و بین‌المللی دارد.

از سوی دیگر، فضل هادی مسلمیار؛ رییس مجلس سنا می‌گوید که از دولت جدید امریکا توقع این است تا بر اساس پیمان استراتژیک با کابل عمل کند.

پیش از این نامزد وزارت خارجه دولت جو بایدن گفته که امریکا توافقنامه دولت ترامپ با طالبان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

بلینکن در جلسه تایید صلاحیت خویش در سنای امریکا همچنین تاکید کرد که واشنگتن برای جلوگیری از «تجدید حیات تروریزم» در افغانستان باید شماری از نیروها را در این کشور حفظ کند.

این در حالی است که براساس توافقنامه دولت ترامپ با طالبان در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ (۱۰ حوت ۱۳۹۸) که حاوی ضمیمه‌های پنهان و محرمانه بود متعهد شد تا مشروط به تعهدات امنیتی طالبان، همه نیروهای خارجی تا ماه می خاک افغانستان را ترک کنند.

اکنون شمار نیروهای امریکایی علی‌رغم مخالفت کنگره و سیاست‌مداران امریکایی به ۲۵۰۰ تن کاهش یافته است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *