سه کارزار بی‌فرجام محمد بن سلمان در آستانه استقرار دولت جو بایدن

این روزها برای رهبری عربستان سعودی و به ویژه برای ولیعهد قدرتمند آن محمد بن سلمان ، که به اسم اختصاری ام‌بی‌اس (MBS) در رسانه‌های غربی شهرت یافته، روزهای ناخوشایندی است.

در داخل کشورش او همچنان محبوب است، اما در سطح بین‌المللی نتوانسته نقاب سوءظن را در مورد ادعای نقش‌اش در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقدسعودی در سال ۲۰۱۸ از بین ببرد.

اکنون دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن، در حال آماده‌شدن برای به دست‌گرفتن قدرت در کاخ‌سفید است و رئیس جمهوری منتخب این کشور، گفته که در مقایسه با سلف خود موضع سختگیرانه‌تری در مورد برخی مواضع عربستان سعودی اتخاذ خواهد کرد.

بنابراین چه موضوعاتی در معرض خطر است و چرا آنها برای صاحبان قدرت در واشنگتن و ریاض اهمیت دارند؟

جنگ یمن

این جنگ تقریبا برای همه افراد درگیر یک فاجعه بوده اس ، اما بیشتر از همه برای مردم فقیر و گرسنه یمن.

عربستان سعودی این درگیری را آغاز نکرد – حوثی‌ها وقتی در اواخر سال ۲۰۱۴ به سمت صنعا پایتخت حرکت کردند و دولت قانونی را سرنگون کردن ، این درگیری را آغاز کردند. حوثی‌ها یک گروه قبیله‌ای از منطقه کوهستانی شمال یمن هستند و کمتر از ۱۵٪ از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

در مارس ۲۰۱۵ ، محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع سعودی، مخفیانه ائتلافی از کشورهای عربی تشکیل داد و سپس با قدرت هوایی گسترده وارد جنگ شد و انتظار داشت حوثی‌ها را ظرف چند ماه مجبور به تسلیم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *