عفو بین‌الملل خواستار لغو محدودیت آموزش دختران شد

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید طالبان دختران بالای ۱۲ سال را از رفتن به مکتب منع کرده‌اند. این سازمان از طالبان خواسته که به دختران اجازه آموزش بدهند.بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل، امروز دوشنبه، ۴ دلو از نقض حقوق زنان و دختران توسط طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است که طالبان باید مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

این سازمان گفته‌است که از تعطیلی مکاتب دخترانه در افغانستان ۱۲۹ روز می‌گذرد؛ اما طالبان با وجود فشارهای جهانی زنان را از دسترسی به حقوق‌شان از جمله حق آموزش محروم کرده‌است که این کار از نظر این سازمان، آینده تحصیلی دختران را از بین می‌برد.

عفو بین‌الملل بر ایستادگی در کنار دختران افغان تاکید کرده و گفته‌است که باید از طالبان خواست تا مانع آموزش و تحصیل دختران افغان نشوند.

این سازمان محدودیت طالبان بر آموزش دختران را محکوم کرده‌است.

در همین حال، یک عضو این سازمان نیز گفته‌است که در نشست اسلو آموزش دختران باید یک پرسش مهم باشد و از طالبان در آن نشست تضمین گرفته شود که ممنوعیت تحصیل و آموزش دختران را حذف کنند.

این در حالی ‌است که پس از روی کار آمدن طالبان، دختران بالای ۱۲ سال در اکثر ولایات از رفتن به مکاتب محروم شده‌اند.

پیش از این ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان در گتفگو با آسوشیتدپرس گفته‌بود که در سال جدید تعلیمی تمام مکاتب دخترانه باز خواهند شد.

اما فعالان حقوق زن به تعهدات طالبان در مورد زنان به دیده شک می‌نگرند و معتقد اند که به تعهدات طالبان اعتماد نمی‌شود.

پیش از این سازمان ملل اعلام کرده بود که اگر طالبان اجازه بازگشایی را بدهند معاش تمام معلمین را خواهند پرداخت.

طالبان اعلام کرده اند که مکاتب و دانشگاه را طبق سیاست های دولت امارت بازگشایی خواهند کرد.

پیش از این، بین دختران و پسران در صنوف دانشگاه‌ها پرده “شرعی” ایجاد کرده بودند که مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *