فائوچی: به پایان پاندمی کرونا نزدیک شده‌ایم

نرخ انتقال اومیکرون سرسام آور است اگرچه علائم آن خفیف تر از سویه های قبلی کووید به نظر می رسد. با این وجود، دکتر “آنتونی فائوچی” مشاور رئیس جمهوری امریکا در مصاحبه ای با نشریه آلمانی “اشپیگل” نسبت به کم اهمیت جلوه دادن خطرات اومیکرون هشدار می دهد. هم چنین، او ابراز امیدواری می کند که به پایان پاندمی کرونا نزدیک شده ایم.

در امریکا این دانشمند 81 ساله از سوی برخی مورد تنفر قرار می گیرد و بسیاری دیگر او را ناجی می دانند.

در ادامه پاسخ های این پزشک و ایمنولوژیست که رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی امریکاست مرکزی که غول تحقیقاتی در زمینه پژوهش پیرامون ایدز، سل، مالاریا و بیماری های خود ایمنی محسوب می شود را خواهید خواند.

ویروس کرونا همان کاری را کرده که ویروس ها تمایل دارند انجام دهند: ما را شگفت زده کرد. یکی از مواردی که پیش بینی نشد این بود که سویه دلتا با قدرت و شدت بیش تری از نظر اثربخشی را شاهد بودیم. در امریکا فشار زیادی از سوی افرادی وجود داشت که نمی خواستند واکسینه شوند.

بنابراین، همیشه جمعیت آسیب پذیری وجود دارند که امکان انتقال ویروس را فراهم می کنند. در آلمان نیز همین طور است. سپس متوجه شدیم که ایمنی ایجاد شده پس از تزریق واکسن پس از چند ماه کاهش می یابد در نتیجه، دوز تقویتی را آغاز کردیم و درست زمانی که کنترل خوبی بر اوضاع داشتیم اومیکرون نیز از راه رسید!

اومیکرون قابلیت انتقال فوق العاده بیش تری نسبت به سویه دلتا دارد. در مطالعات صورت گرفته در آفریقای جنوبی، بریتانیا و در برخی از مطالعات تازه در امریکا شدت بیماری با اومیکرون به طور قابل توجهی کم تر به نظر می رسد.

این خبر خوبی است. در امریکا بخش قابل توجهی از بستری شدگان در بیمارستان و مرگ و میر در میان افراد واکسینه نشده یا واکسینه شده های دچار نقص ایمنی شدید بوده است.

خبر نگران کننده اما آن است که درصد زیادی از افراد به بیماری کرونا مبتلا می شوند که حتی اگر درصد کم تری از آنان به طور جدی نیاز به بستری شدن در بیمارستان را داشته باشند نیز نگران کننده است و می تواند برای سیستم های مراقبت بهداشتی و درمانی به مسئله ای چالش برانگیز تبدیل شود.

من فکر می کنم ما شاهد تکامل یک عفونت بسیار شایع تر اما با شدت کم تر هستیم. دست کم در این باره امیدواریم اما هیچ تضمینی وجود ندارد. هدف ما آن است که به سطحی از کنترل برسیم که بیماری شبیه یک سرماخوردگی معمولی شود و افراد به طور جدی بیمار نشوند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته باشند.

اگر این روند طی شود با ورود به سال آینده شاهد کاهش موارد ابتلا و کاهش روند بستری شدن در بیمارستان خواهیم بود. هنگامی که به آنجا رسیدیم ممکن است بتوانیم به این بیماری به عنوان یک بیماری تنفسی نگاه کنیم که برای اکثر مردم مشکلی ایجاد نمی کند.

امیدوارم به آن سمت حرکت کنیم. با این وجود، نباید مرتکب این اشتباه شویم و بگوییم: “خب، پس کار تمام شده است”. هیچ تضمین قطعی ای وجود ندارد.

با توجه به این واقعیت که در کشورهای با درآمد پایین و متوسط نرخ واکسیناسیون هنوز بسیار پایین است شاهد ادامه جهش در عفونت ویروسی خواهیم بود.

با واکسینه نشدن افراد، ویروس فرصت جهش پیدا می کند و می توان تصور کرد که سویه بعدی دارای درجه بالاتری از انتقال و هم چنین، شدت بیش تری نسبت به سویه اومیکرون باشد.

ما باید کاملاً مطمئن شویم که افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند واکسینه می‌شوند و به آنان آنتی‌ بادی ‌ها را انتقال می‌ دهیم تا از آلوده شدن شان جلوگیری شود.

ما باید مطمئن شویم که همه افراد آلوده به اچ ای وی و افرادی که شیمی درمانی انجام می دهند و سیستم ایمنی ضعیف تری دارند به مراقبت های بهداشتی دسترسی داشته باشند و تحت درمان قرار گیرند. اگر این کار را انجام دهید امکان انتقال را از بین می برید.

وضعیت هر کشور و تصمیماتی که اتخاذ می شود با توجه به شرایط ویژه آن کشور است. ما در امریکا شرایط بسیار ویژه ای داریم و سطح بالایی از اختلاف سیاسی وجود دارد. بسیاری از مردم نمی خواهند واکسینه شوند نه به دلایل بهداشتی و پزشکی بلکه تقریبا به دلایل ایدئولوژیک و سیاسی.

افرادی در کشور ما وجود دارند که اختلاف را به امری سیاسی تبدیل می کنند. من به سوژه ای تبدیل شده ام که به آن چهره قطبی می گویند. من خود را قطبی نکردم. ا

فرادی که افراطی هستند به من حمله می کنند و می گویند من ویروس کرونا را به وجود آورده ام. آنان دیوانه هستند و می گویند من می خواهم آزادی مردم را از بین ببرم چرا که می گویم باید واکسینه شوند. آنان می گویند زمانی که می گویم مردم باید از ماسک استفاده کنند آزادی فردی آنان را نقض می کنم.

من هر آن چه گفته ام تنها ترویج و تشویق رعایت بهداشت عمومی است: واکسن تقویتی، استفاده از ماسک و اجتناب از حضور در مکان های شلوغ. به خاطر گفتن این مسائل برخی با من دشمنی می کنند و درباره ام دروغ می گویند. ما با یک چالش در حوزه بهداشت عمومی مواجه هستیم و زمان آن فرا رسیده که همه در برابر دشمن مشترک با یکدیگر متحد شویم دشمن مشترک ما ویروس کرونا است.

دشمن مشترک، مسئولان بهداشت عمومی نیستند که تلاش می کنند تا شیوع بیماری را کنترل کنند.

اگر علم را انکار کنید در حال انکار واقعیت هستید. بسیاری از فعالیت های ضد دموکراتیکی که اکنون می بینیم از سوی مردمی است که واقعیت را انکار می کنند. این شبیه انکار واقعیت انتخاب رئیس جمهوری و حمله انکار کنندگان به ساختمان کنگره است.

من یک پزشک و یک دانشمند هستم و مسئولیت ام به عنوان مدیر یک موسسه علمی آن است که واکسن‌ ها و روش‌های درمانی را برای مقابله با شیوع بیماری‌ ها آماده سازم. ما در میانه یک شیوع ویروسی تاریخی هستیم و من دو سال است که یک روز مرخصی نداشته ام. با این وجود، این اهمیتی ندارد. ما باید به شیوع ویروس پایان دهیم. سپس به رفتن به ساحل و گذراندن تعطیلات فکر خواهم کرد، اما نه در حال حاضر.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *