فواید نور طبیعی آفتاب بر انسان

زمانی که انسان در مقابل نور آفتاب قرار می‌گیرد، پوست شروع به تولید ویتامین D که یکی از ریزمغذی‌های ضروری بدن است می‌کند. ویتامین D مانع از پوکی استخوان شده و خطر بروز بیماری‌های قلبی، چاقی، و سرطان‌های مختلف را کاهش می‌دهد.

در کنار زیبایی یک محیط پرنور، از جنبه علمی نور خورشید فواید بی شماری برای انسان دارد. در این مطلب به مهمترین فواید نور خورشید برای انسان می‌پردازیم:

 

جلوگیری از ابتلا به افسردگی‌های فصلی

برای بسیاری از افراد فصل پاییز به دلیل کوتاه شدن طول روز و ابری بودن هوا دلگیر است. اختلال افسردگی پاییزی در این فصل بسیار رایج است به طوری که ۶ درصد مردم در طول عمر خود آن را تجربه می‌کنند. با این حال، نور خورشید می‌تواند خطر بروز افسردگی‌های فصلی را کاهش دهد.

بهبود خواب

از آنجایی که سلامت روانی و خواب ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند، تعجبی ندارد که نور طبیعی بر هر دو آن‌ها تاثیر بگذارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ بر روی کارکنان یک اداره نشان داد به هر میزان که این افراد نور بیشتری دریافت می‌کردند از خواب بهتری در طول شب برخوردار بودند.

کاهش خطر چراغ‌های فلورسنت

طبیعی است که هر میزان انسان در معرض نور طبیعی باشد، کمتر از عوارض مصرف لامپ‌های فلورسنت آسیب می‌بیند. گرچه لامپ‌های فلورسنت ایمن تلقی می‌شوند، اما این لامپ‌ها می‌توانند در برخی افراد باعث پاسخ استرسی شدید شود. مطالعات نشان داده است استفاده از این لامپ‌ها خطر بروز میگرن و خستگی چشم را در انسان افزایش می‌دهد.

توصیه می‌شود برای استفاده بهتر از نور طبیعی، پرده‌ها را در طول روز کنار زده و اجازه دهید نور از طریق پنجره‌ها وارد خانه شود. همچنین از رنگ‌های روشن در محیط خانه استفاده کنید تا بتواند نور را بیشتر انعکاس دهد.

در صورتی که امکان ورود نور به اندازه کافی به منزل وجود ندارد، فعالیت‌های خارج از خانه و در محیط باز خود را افزایش دهید. در بیرون اقدام به ورزش کردن کنید و تفریحات دوستانه خود را به طبیعت منتقل کنید.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *