مالزیا صاحب دومین آسمان‌خراش بلند جهان شد

مالزیا ها به دنبال تکمیل آسمان خراش بلندی هستند که مردکا ۱۱۸ نام گرفته و دومین آسمان خراش بلند جهان خواهد بود. ارتفاع این آسمان خراش به ۶۷۸.۹ متر رسیده است.

به گزارش کابل۲۴، به نقل از نیواطلس، انتظار می‌رود تکمیل آسمان خراش یادشده تا اواخر سال ۲۰۲۲ به طول بینجامد. آسمان خراش مگاتال توسط فندر کاتسالیدیس استرالیایی طراحی شده که در پشت برج چشم نواز استرالیا ۱۰۸ قرار دارد.

این برج پنج سال است که در حال ساخت بوده و نمای بیرونی آن از الگوهایی از هنر و صنایع دستی مالزیا الهام گرفته شده و بخش‌های شیشه‌ای آن نیز مثلثی است.

برج یادشده دارای یک مناره هم هست که با حذف آن ارتفاع آن به ۶۴۴ متر کاهش می‌یابد.

اما در این حالت نیز مردکا ۱۱۸ دومین برج بلند جهان خواهد بود و برج گنسلر در شانگهای با ارتفاع ۶۳۲ متری رتبه دوم را از آن خود خواهد کرد. مرتفع‌ترین برج جهان برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۸ متری است.

مجموع فضای داخلی این برج به ۲۸۸ هزار متر مربع می‌رسد و تعداد طبقات آن هم ۱۱۸ طبقه است.

سه فضای اداری، فضای هتل و فضای خرده فروشی برای برج مذکور در نظر گرفته شده و تعدادی آپارتمان لوکس و یک نقطه دسترسی عمومی برای گردشگران هم در این آسمان خراش وجود دارد.

با رسیدن به ارتفاع ۶۷۸.۹ متر، «مردکا ۱۱۸» (Merdeka ۱۱۸)، در مالزیا اکنون رسما دومین آسمان‌خراش مرتفع جهان نام گرفته است.

این ابرسازه در حال ساخت که به آخرین ارتفاع خود رسیده است، در اواخر سال ۲۰۲۲ تکمیل خواهد شد.

فندر کاتسالیدیس استرالیایی این سازه را طراحی کرده و این آسمان‌خراش اکنون در پنجمین سال ساخت خود قرار دارد. در ساخت‌ مردکا ۱۱۸، از نمادها و الگوهای مالزیایی الهام گرفته شده است.

در فهرست بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان، برج خلیفه در دبی با ۸۲۸ متر بلندی، همچنان دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسد.

برج شانگهای با ۶۳۲ متر ارتفاع به رده سوم سقوط کرده و جای خود را به مردکا ۱۱۸ داده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *