مسکو تحویل سیستم موشکی اس-400 به هند را آغاز کرد

اولین محموله از سیسنم موشک زمین به هوای اس-400 روسیه وارد هند شد و بر اساس اظهارات وزیر امور خارجه هند، تحویل آن همچنان ادامه دارد.

به گزارش کابل۲۴، وزیر امور خارجه هند روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه تحویل سامانه موشکی زمین به هوای اس-400 به دهلی نو را آغاز کرده است.

وزیر امور خارجه هند پس از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به دهلی نو گفت که تحویل از ماه جاری آغاز شده و ادامه خواهد داشت.

پوتین در ابتدای سفر خود به دهلی نو از هند قدردانی کرد و گفت: ما هند را یک قدرت بزرگ، یک کشور دوست و قابل اعتماد می‌دانیم.

وزارت دفاع هند قراردادی به ارزش تقریبی 5.5 میلیارد دالر برای خرید چهار گردان از موشک‌های زمین به هوای اس-400 روسیه منعقد کرده است و هند نیز 850 میلیون دالر پیش پرداخت برای تسریع در استقرار اولین گردان توسط روسیه، پرداخت کرد.

روسیه و هند در اکتبر 2018 قراردادی را برای تامین سامانه‌های اس-400 در قراردادی به ارزش 5.43 میلیارد دالر امضا کردند و بدین ترتیب هند سومین خریدار خارجی این سامانه پس از چین و ترکیه شد.
پیش از هند ترکیه سیستم موشک اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری کرد که با واکنش امریکا مواجه شد.
امریکا مخالف خریداری تسلیحات روسی است و احتمال تحریم خریداران نیز وجود دارد.
ترکیه به دلبل خرید موشک های اس۴۰۰ از خرید جنگنده‌های پیشرفته امریکایی محروم شده‌است.
هرچند رجب طبب اردوغان بارها گفته است که امریکا اگر جنگنده های خریداری شده را نمی‌دهد پول پرداخت شده ترکیه را پس بدهد.
امریکا و روسیه در رقابت سخت تسلیحاتی بسر می‌برند و هر کدام سعی دارند ببشترین تسلیحات جنگی را به کشورهای متقاضی صادر ‌کنند.
هنوز امریکا در مورد خرید سیستم موشکی اس۴۰۰ از سوی دهلی نو واکنشی نداشته‌است. برخی رسانه ها از احتمال تحریم هند از سوی امریکا بخاطر خرید موشک از روسیه گفته‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *