ملا برادر و ملا یعقوب «به مسکو رفته‌اند»

رحمت‌الله نبیل؛ رییس اداره امنیت ملی حکومت پیشین مدعی شده که ملا برادر؛ معاون رییس الوزاری حکومت طالبان و ملا یعقوب؛ سرپرست وزارت دفاع اخیرا به طور محرمانه به روسیه سفر کرده‌اند. این در حالی است که امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در یک سفر رسمی به ناروی سفر کرده‌است.

نبیل روز یک‌شنبه، ۳ دلو در توییتی نوشته‌است: «همزمان با حضور هیاتی به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در ناروی، ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان اخیراً سفر محرمانه‌ای به روسیه داشته‌است.»

طالبان در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که هیات طالبان در اسلو گفته‌است که در نخستین روز نشست خود با شماری از «شخصیت‌های افغان» در پایتخت ناروی، بر تفاهم و همکاری مشترک میان طرف‌ها برای برون‌رفت افغانستان از بحران تاکید شده‌است.

این نشست روز (یک‌شنبه، ۳ دلو) در حومه شهر اسلو، پشت دروازه‌های بسته برگزار شد.

در اعلامیه پایانی این نشست که توسط ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان منتشر شده، آمده‌است که اشتراک‌کنندگان نشست، نظریات یکدیگر را با سعه‌ صدر و حوصله‌مندی شنیدند و روی وضعیت کنونی کشور تبادل نظر کردند.

آنان همچنین افغانستان را «خانه مشترک همه افغان‌ها» خوانده و تاکید کردند که برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور تمام افغان‌ها مشترکا کار می‌کنند.

طبق اعلامیه منتشرشده، اشتراک‌کنندگان نشست اسلو، تفاهم و همکاری مشترک را یگانه راه‌ حل تمامی مشکلات افغانستان دانسته‌ و برگزاری این‌گونه نشست‌ها را به نفع کشور خوانده‌اند.

اشتراک‌کنندگان از کشور ناروی برای مساعدکردن «چنین فرصتی» سپاس‌گزاری کرده‌اند.

اسلو میزبان نشست سه روزه میان هیأت طالبان و نمایندگان کشورهای غربی و جامعه مدنی افغانستان است.

این نشست با حاشیه‌های فراوان نیز همراه بوده‌است. از جمله اعتراض گسترده کنش‌گران اجتماعی و فعالان مهاجران در ناروی علیه حکومت طالبان و نیز سخنان صریح و ضد طالبانی هدا خموش؛ نماینده زنان معترض در این نشست که از کابل به ناوری سفر کرده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *