هشدار طالبان به پاکستان: حملات راکتی به روابط دو کشور آسیب می‌زند

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان می‌گوید «امارت اسلامی» برای حل تنش‌های مرزی با پاکستان جدی است و با تاکید بر این‌که طالبان خواستار تنش با هیچ‌کسی نیست، هشدار داده که ادامه حملات راکتی به روابط دوجانبه آسیب می‌زند.

ذبیح‌الله مجاهد

آقای مجاهد در گفتگو با تلویزیون ملی که بخشی از آن امروز (چهارشنبه، ۸ جدی) منتشر شد، در پاسخ به این سؤال که آیا حملات راکتی پاکستان به مناطق مرزی افغانستان منجر به تخریب روابط دو کشور نمی‌شود، گفت که این حملات به «گونه جدی» رابطه دوطرف را خراب می‌کند.

مجاهد افزود که در این زمینه پیامی به پاکستان ارسال شده و همچنین طالبان گام‌های جدی را برداشته‌اند.

سخنگوی طالبان اضافه کرده که تنش مرزی میان افغانستان و پاکستان در سطح «محلی» بوده و دولت‌های مرکزی دو کشور از جریان تنش خبر ندارند.

او تاکید کرد که طالبان خواستار تنش با هیچ کشوری نیست.

سخنگوی طالبان همچنین به تمامی کشورهای همسایه اطمینان داد که خاک افغانستان تهدیدی برای آن کشورها نخواهد بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اخیرا طالبان بخش‌های مرزی افغانستان در ولایت کنر و ننگرهار هدف حملات راکتی قرار داده است. اگرچه هدف این حملات روشن نیست؛ اما مقام‌های پاکستان در گذشته هدف از آن را سرکوب طالبان پاکستانی می‌گفتند.

اخیرا طالبان و نظامیان پاکستانی ولایت ننگرهار در منطقه مورد مناقشه دیورند نیز دچار تنش شده‌اند.

گفته می‌شود که نیروهای طالبان حصارهای مرزی پاکستان را تخریب کرده‌اند.

در این زمینه اما مقام‌های پاکستانی گفته‌اند برای حل مساله حصارهای مرزی با طالبان گفتگو خواهند کرد و به کمک این گروه حصارهای مرزی تکمیل می‌شود.

پاکستان تقریبا ۹۰ درصد مرز طولانی خود با افغانستان را حصار کشیده‌است؛ اقدامی که در گذشته دولت‌های افغانستان مخالف آن بودند.

گفته می‌شود که در پی بروز تنش اخیر، ملا یعقوب مجاهد؛ پسر ملا عمر و وزیر دفاع دولت طالبان، شخصا به منطقه مرزی سفر کرده و به نیروهایش دستور داده که از تنش با پاکستان، خودداری کنند؛ اگرچه طالبان به طور رسمی از جریان این سفر گزارش نداده‌اند.

طالبان همچنین پیش از این با ایران نیز وارد درگیری مستقیم نظامی در مرز نیمروز شده‌بودند. پس از آن رویداد، مقام‌های دوطرف ادعا کردند که آن درگیری در نتیجه یک «سوء تفاهم» رخ داده‌ و به سرعت، کنترل شده‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *