پاپ در بازگشت از قبرس پناهجویان را با خود انتقال می‌دهد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان قصد دارد در سفر خود به قبرس تعدادی از پناهجویان را از این کشور خارج و همراه خود به ایتالیا انتقال دهد.

به گزارش کایل۲۴ به نقل از یورونیوز، ماریوس پله‌کنانوس سخنگوی دولت قبرس روز جمعه ۲۶ نوامبر با اعلام این مطلب تاکید کرد که رهبر کاتولیک‌های جهان روزهای ۲ تا ۴ دسامبر به این کشور سفر خواهد کرد و قصد دارد در بازگشت به رم، تعدادی از پناهجویان را که در قبرس حضور دارند، همراه خود به ایتالیا ببرد.

سخنگوی دولت قبرس تاکید کرد که تعداد این افراد مشخص نشده است. او همچنین در ادامه این اقدام پاپ را یک عمل نمادین برشمرد که نشان‌دهنده همبستگی کلیسای کاتولیک با مشکلات بشری و همچنین ارزش‌های انسانی است.

پله‌کنانوس در ادامه با تقدیر از این اقدام پاپ فرانسیس، افزود: «این اقدام واتیکان همچنین مشکلاتی که امروز قبرس در خصوص افزایش تعداد پناهجویان با آن رو به روست را به رسمیت می‌شناسد.»

پاپ در سال ۲۰۱۳ هم در بازگشت از جزیره لسبوس یونان سه خانواده سوری را با خود به ایتالیا برده بود. رهبر واتیکان قرار است ماه آینده در سفر خود به یونان بار دیگر از این جزیره نیز بازدید کند.

قبرس که یکی از اعضای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود مدت‌هاست با بحران مهاجرت دست و پنجه نرم می‌کند و از کشورهای اروپایی درخواست کرده تا توجه بیشتری به این مسئله داشته باشد. مسئولان قبرس می‌گویند بیشترین میزان پناهجویان به نسبت جمعیت در قبرس به ثبت رسیده است. این جزیره کوچک تنها ۱ میلیون نفر جمعیت دارد.

قبرس همچنین سالهاست که با بخش تحت نفوذ ترکیه مشکل دارد. مقام‌های این کشور ترکیه را متهم می‌کنند که پناهجویان را به صورت عامدانه به سمت این جزیره هدایت کرده تا مشکلات بیشتری را برای این کشور کوچک پدید آید.

قبرس در سال ۱۹۷۴ و از زمانی که نیروهای ترک به شمال این جزیره حمله کردند به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. بخش ترک‌نشین همواره تحت نفوذ و حمایت آنکارا قرار دارد و بخش جنوبی روابط نزدیکی با اروپا دارد و از اعضای این اتحادیه به شمار می‌رود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *