پاپ در یونان: از غرق شدن تمدن جلوگیری کنیم

پاپ فرانسیس، روز یکشنبه ۵ دسامبر پس از پنج سال به اردوگاه پناهجویان لسبوس بازگشت. پیشوای کلیسای کاتولیک از دولت‌های اروپایی خواست تا با کمک به پناهجویان نه‌تنها جان آن‌ها، بلکه تمدن را نجات دهند.

به گزارش کابل ۲۴ به نقل از یورونیوز، پاپ فرانسیس در جمع پناهجویان کمپ ماورُوونی گفت: «دریای مدیترانه در حال بدل شدن به گورستان سرد و بی‌نام و نشان آدم‌های بدون اوراق هویت است. از شما خواهش می‌کنم جلوی ویرانی این تمدن را بگیرید.»

حدود ۲هزار و دویست پناهجو در اردوگاه ماورُوونی جزیره لسبوس در انتظار ثبت پناهندگی در یونان هستند. پاپ زمان طولانی را به تبرک پناهجویانی که با وجود تدابیر شدید امنیتی به دیدارش آمده بودند گذراند.

پاپ فرانسیس به چادر گروهی از پناهجویان رفت. یکی از کودکان را در آغوش گرفت و به آوارگانی که به دیدارش آمده بودند وعده کمک داد. او پس از گوش دادن به اجرای سرود پناهجویان کودک و در حالیکه به شدت منقلب شده بود گفت: «مدیترانه گهواره تمدن‌های بسیاری بود و امروز به آینه دق بدل شده است.»

یونان به همراه ایتالیا، از گذرگاه‌های اصلی پناهجویان خاورمیانه و آفریقا برای ورود به اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. رویکرد سخت‌گیرانه سال‌های اخیر آتن در قبال پناهجویان، به‌ویژه در جزیره سابقا توریستی لسبوس، انتقاد تند نهادهای مدافع حقوق بشر را برانگیخته است.

براساس آمارهای اروپایی، در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۳۰۰ پناهجو در آب‌های دریای مدیترانه و در رویای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند.

چند روز پیش پام در سفری به ایتالیا گفته بود در راه برگشت به ایتالیا چندین پناهجو رادبه خود به این کشور انتقال می‌دهد.

پاپ یکی از حامیان پناهجویان در اروپا هست و از سران کشورهای اروپایی خواسته‌است که در راستای کمک به پناهجویان کمک کنند.

هنوز هیچ کشوری در حمایت از خواست های پاپ در باره پذیرش پناهجویان واکنش نشان نداده‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *