پاکستان کادر فنی هوانوردی افغانستان را آموزش می‌دهد

براساس توافق کابل و اسلام‌آباد، قرار است پاکستان پرسنل اداره هوانوردی افغانستان را در زمینه‌های آتش‌نشانی، ایمنی، کنترل ترافیک، هواشناسی و مدیریت میدان هوایی آموزش دهد.این توافق در سفر اخیر مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه طالبان به اسلام‌اباد انجام شده‌است.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، امروز (سه‌شنبه، ۲۵ عقرب) در رشته‌ توییتی‌ نوشته‌است که براساس توافق طالبان و پاکستان، قرار است ۱۰ پرواز در هفته بین اسلام‌آباد و کابل توسط خطوط هوایی دو کشور انجام شود و از این پروازه‌ها، دو پرواز با هواپیمای بزرگ و هشت پرواز دیگر با هواپیماهای کوچک صورت خواهد گرفت.

همچنین طبق توافق، تعداد سیت‌ها برای هردو طرف از ۱۰۰۰ سیت به ۱۵۰۰ سیت افزایش می‌یابد.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد که اکنون تحت کنترل طالبان است، گفته که طرف پاکستانی می‌تواند از هر میدان هوایی این کشور به میدان‌های هوایی کابل، بلخ و قندهار پرواز داشته باشد.

در مقابل، طرف افغانستان نیز می‌تواند از هر میدان هوایی کشور به میدان‌های هوایی اسلام‌آباد، پیشاور و کویته پرواز داشته‌باشد. همچنین افغانستان می‌خواهد در آینده‌ نزدیک اجازه‌ پرواز به میدان هوایی کراچی را به جای کویته به‌دست آورد.

سفارت افغانستان در اسلام‌‌آباد افزوده‌است که طرف پاکستانی متعهد به ارائه آموزش‌های حرفه‌ای لازم به پرسنل هوانوردی افغانستان در زمینه‌های آتش‌نشانی، ایمنی، کنترل ترافیک، هواشناسی و مدیریت میدان هوایی شده‌است.

پیش از سقوط دولت، مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان در اختیار نظامیان ناتو و پیمان‌کاران خارجی بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *