پایان سفر خلیلزاد؛ حمایت رهبران سیاسی و فعالان مدنی از صلح و آتش‌بس

زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در یک رشته توییت از پایان دیدار دو روزه‌اش از کابل خبر داده و گفته‌است که در این سفر با مقامات دولتی و طیف وسعی از رهبران از جمله چهره‌های مطرح سیاسی، اعضای جامعه مدنی و مدافعان حقوق زنان روی آخرین تحولات روند صلح گفتگو کرده‌است.نماینده ویژه امریکا افزوده‌است که تمام چهره‌های سیاسی از تسریع در روند صلح حمایت و توافق کرده‌اند که برای یک توافق سیاسی پایدار و آتش‌بس دایمی در تعاملات بین‌المللی آینده حضور داشته‌باشند.

آقای خلیلزاد همچنین گفته‌است که فعالان مدنی و آزادی مطبوعات در گفتگو با او روی صلح عادلانه و پایدار که از حقوق تمام شهروندان حمایت کند و پایان جنگ را در بر داشته باشد، تاکید کرده‌اند.

پیش از این سفارت امریکا در کابل نیز گفته‌بود که دیدار دو روزه خلیلزاد از کابل به پایان رسیده‌است.

سفارت امریکا روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای، هدف سفر آقای خلیلزاد به کابل را بخشی از ادامه تلاش‌ها برای تسریع روند صلح افغانستان خوانده و گفته‌است که او و تیم همراه‌اش در این سفر با رئیس جمهور محمد اشرف‌غنی، عبدالله عبدالله؛ رئیس شورای عالی مصالحه ملی، شمار زیادی از سیاستمداران افغان و مدافعان حقوق زنان که برای پیشبرد روند صلح نقش حیاتی دارند، دیدار کرده‌است.

سفارت امریکا افزوده‌است که خلیلزاد روی نقش مهم احزاب سیاسی، جامعه مدنی و رسانه‌ها در تامین صلح دایمی در افغانستان تاکید کرده‌است.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان همچنین گفته که امریکا برای حمایت از روند صلح افغانستان مشوره با شرکا و کشورهای منطقه را در چارچوب نشست‌های مختلف در آینده هم ادامه خواهد داد.

این در حالی است که قرار است نشست مسکو روز پنج‌شنبه هفته جاری به منظور تسریع روند صلح برگزار شود.

دولت روسیه از مقامات دولت افغانستان، طالبان و کشورهای منطقه و همچنین ایالات متحده امریکا برای حضور در این نشست دعوت کرده‌است.

حکومت افغانستان گفته‌است که نمایندگانی را برای نشست مسکو اعزام می‌کند. منابعی در دولت گفته‌اند که قرار است چهار تن به نمایندگی از دولت افغانستان در این نشست، شرکت ‌کنند.

گروه طالبان نیز اعلام کرده که یک هیات ۱۰ نفری از این گروه در نشست صلح مسکو شرکت خواهد کرد.

وزارت خارجه امریکا نیز گفته‌است که زلمی خلیلزاد نماینده این وزارت در امور صلح افغانستان نیز در این نشست شرکت می‌کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *