پنتاگون ویدیوی حمله هوایی مرگبار در کابل را منتشر کرد

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) فیلم حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا بر یک خانه در کابل که در نتیجه آن ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک دو تا ۱۲ ساله کشته شدند را از حالت طبقه‌بندی خارج و همگانی کرده‌است.

به گزارش گاردین، این تصویر از ویدیو که توسط وزارت دفاع امریکا منتشر شده، آتش‌سوزی پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین در کابل، در ۲۹ آگست ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد که منجر به کشته‌شدن ۱۰ غیرنظامی شد. در این حمله هوایی امریکا، از ۱۰ نفری که کشته شدند، هفت نفر آن‌ها کودک بودند.

گاردین نوشته‌است که نیویارک‌تایمز این فیلم را از طریق شکایت قانون آزادی اطلاعات علیه فرماندهی مرکزی ایالات متحده به دست آورده و سپس این تصاویر را در وب‌سایت خود منتشر کرد. این اولین انتشار عمومی ویدیوی حمله ۲۹ آگست دانسته می‌شود که پنتاگون در ابتدا از آن دفاع کرد؛ اما بعدا آن را یک «اشتباه غم‌انگیز» خواند.

این ویدیوها شامل حدود ۲۵ دقیقه فلم است که به گفته نیویارک‌تایمز دو پهپاد MQ-9 Reaper بوده و صحنه حمله را قبل، حین و پس از اصابت موشک به موتر غیرنظامی در حیاط یک خانه مسکونی نشان می‌دهد. تصاویر نامشخص افرادی را نشان می‌دهد که در منطقه حمله یا نزدیک آن حرکت می‌کنند.

تحقیقات پنتاگون در سال گذشته نشان داد که حمله در کابل یک «اشتباه صادقانه» بود و هیچ اقدام قانونی یا انضباطی را توصیه نکرد؛ نتیجه‌ای که با خشم گسترده کنگره و گروه‌های حقوق بشری مواجه شد.

منتقدان گفته‌اند که این گزارش به فرهنگ معافیت از مجازات کمک کرد و نتوانست به مشکلات سیستمی در اجرای جنگ هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده رسیدگی کند و تلفات غیرنظامیان را در آینده اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

قربانیان این حمله زمری احمدی؛ کارمند یک سازمان کمک‌رسان و ۹ نفر از اعضای خانواده او، از جمله هفت کودک بودند.

تحقیقات بازرس کل نیروی هوایی ایالات متحده، نشان داد که اپراتورهای پهپاد یک تویوتا کرولای سفیدرنگ در محل حادثه را با یک موتر مرتبط با یک گروه تروریستی اشتباه گرفته‌است و همچنین نتوانسته کودکی را که در فلم‌های نظارتی قابل مشاهده است تشخیص دهد.

سه روز قبل از آن، در نتیجه انفجار یک بمب در میدان هوایی ۱۳ سرباز امریکایی و بیش از ۱۶۰ افغان کشته شدند.

مقامات امریکایی بعداً به «اشتباه» خود در حمله هواپیمای بدون سرنشین ۲۹ آگست اعتراف کردند؛ اما هیچ‌کس را بابت ارتکاب آن جنایت، مورد پیگرد قرار ندادند.

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) گفت که مشخص شد مردی که موتر را هدایت می‌کرده هیچ ارتباطی با گروه داعش نداشته‌است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *