کنفرانس علمای جهان اسلام برای تأمین صلح در افغانستان برگزار می‌شود

شیخ دکتور محمد بن عبدالکریم العیسی رییس رابطه عالم اسلامی در دیدار با محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه گفته که بزودی کنفرانس عالمان جهان اسلام را در مورد صلح افغانستان میزبانی خواهد کرد.
کنفرانس علمای جهان اسلام برای تأمین صلح در افغانستان بزودی برگزار می‌شود

شیخ دکتور محمد بن عبدالکریم العیسی رییس رابطه عالم اسلامی در دیدار با محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه گفته که بزودی کنفرانس عالمان جهان اسلام را در مورد صلح افغانستان میزبانی خواهد کرد.

به گزارش کابل 24 حنیف اتمر وزیر امور خارجه که در عربستان به سر می‌برد، با شیخ دکتور محمد بن عبدالکریم العیسی، رییس رابطهٔ عالم اسلامی و یکی از مفکران شناخته‌شده جهان اسلام، در شهر ریاض دیدار کرده است.

وزارت خارجه گفته که دو طرف روی اوضاع جاری افغانستان، به‌ویژه نقش عالمان و مراجع دینی جهان اسلام در پایان دادن به خونریزی و تأمین صلح در افغانستان و پیکار علیه تندروی و تروریزم صحبت‌های جامع و راهگشا داشتند.

آقای اتمر در مورد ابعاد جهان‌شمول و تهدیدزای جنگ افغانستان صحبت نموده، فعالیت‌ها و اجنداهای فراملی و فرامنطقه‌یی گروه‌های تندرو و تروریستی در افغانستان و منطقه را شرح داد.

وزیر خارجه، به جنایات وحشتناکی در افغانستان اشاره کرد که نه‌تنها با معتقدات و تعالیم اسلامی در تضاد اند، بلکه با هیچ دین و آیینی سازگاری ندارند.

وی گفت تندروان کشورها و سازمان‌های گوناگون برای پیگیری اهداف معین، افغانستان را به دارالحرب خویش مبدل کرده اند، و نجات افغانستان از جنگ جاری در واقع به‌معنای نجات جهان اسلام و جامعهٔ بشری از تهدید روبه‌گسترش تندروی خشونت‌پرور و تروریزم جهانی است.

وزیر امور خارجۀ افغانستان خاطرنشان کرد که ما می‌خواهیم از طریق پروسهٔ صلح، طالبان از سایر گروه‌های تندرو خارجی در منطقه، جدا شده و به زنده‌گی صلح‌آمیز و سیاسی در کشورشان برگردند. او در این راستا خواهان همکاری جهان اسلام به‌ویژه رابطهٔ عالم اسلامی گردید.

شیخ العیسی گفت جنایت و تروریزم در اسلام جایی ندارد و نباید اعمال جنایتکارانه و تروریستی به اسلام نسبت داده شوند.

او یادآورشد: “ما کمک به ختم جنگ و تأمین صلح در افغانستان را مسؤولیت خویش می‌دانیم.” شیخ عیسی وعده سپرد که در آیندهٔ نزدیک، مطابق به تعهد قبلی، سازمان جهانی “رابطهٔ عالم اسلامی” مفکران، عالمان و مفتیان بانفوذ جهان اسلام را در یک همایش بزرگ و تاریخی گردهم‌ آورده و از منظر دینی برای حل بحران افغانستان چاره‌یی اساسی را جستجو خواهد کرد.

رییس رابطه عالم اسلامی گفت نتیجه این کنفرانس باید تاریخی و سرنوشت‌ساز باشد.

او افزود که راهکاری برای پیگیری نتایج و تطبیق تصامیم این کنفرانس نیز در نظر گرفته خواهد شد و به همین منظور، برای تأمین مشارکت همگانی، از طالبان نیز دعوت خواهیم کرد تا در این همایش بزرگ شرکت کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *