گنجینه طلای کریمه؛ دادگاه هلند به نفع اوکراین فیصله کرد

کی‌یف روز سه‌شنبه در پی صدور حکم دادگاهی در هلند از پیروزی در پرونده مورد مناقشه با روسیه برای بازگرداندن گنجینه‌ طلا و اشیا باستانی کریمه به اوکراین خبر داد.

به گزارش کایل ۲۴ به نقل از یورونیوز، در پی قطعی شدن رای دادگاه تجدید نظر در هلند این اشیا باستانی و گرانقیمت که سال ۲۰۱۴ میلادی پیش از الحاق کریمه به روسیه به موزه «آلارد پیرسون» در هلند امانت داده شده بود به اوکراین بازگردانده خواهد شد.

چهار موزه در کریمه در پی الحاق به روسیه برای وادار کردن موزه هلندی به بازگرداندن مجموعه آثار باستانی یک مناقصه قانونی را آغاز کردند.

دادگاه بدوی هلند سال ۲۰۱۶ پس از باز شدن پرونده‌ای حقوقی با صدور حکمی گنجینه‌ها طلا و اشیا باستانی را بخشی از میراث فرهنگی اوکراین اعلام کرد و خواستار بازگرداندن آنها به کی‌یف شد.

این دادگاه همچنین در حکم خود تاکید کرده بود که کریمه یک کشور مستقل در نظر گرفته نمی‌شود و اشیاه گران‌بهای موجود در آن متعلق به اوکراین است.

موزه‌های کریمه علیه این حکم اعتراض کردند و گفتند که این مجموعه گرانقیمت یاد شده به آنجا تعلق دارند. این پرونده به دادگاه استیناف هلند کشیده شد و این دادگاه سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که برای تصمیم گیری نیاز به زمان بیشتری دارد.

دادگاه تجدید نظر هلند در نهایت روز سه‌شنیه ۲۶ اکتبر رای نهایی خود را اعلام کرد و مجموعه طلای سکایی را متعلق به اوکراین دانست.

به گفته وزارت دادگستری اوکراین، این مجموعه از ۵۶۵ قطعه تشکیل شده که یک کلاه ایمنی ساخته شده از طلای سکایی متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد و یک زیور گردن طلایی متعلق به قرن دوم پس از میلاد که وزن هر کدام بیش از یک کیلوگرم است را نیز شامل می‌شود.

مجموعه «کریمه، طلا و اسرار دریای سیاه» به اوکراین بازگردانده می شود
در حکم دادگاه چنین آمده است: اگرچه منشأ این گنجینه کریمه است و بنابراین «ممکن است بخشی از میراث فرهنگی کریمه در نظر گرفته شود، اما در واقع بخشی از میراث فرهنگی دولت اوکراین به شمار می‌رود» همانگونه که از زمان استقلال در سال ۱۹۹۱ اینگونه بوده است.

وزیر امور خارجه اوکراین، این مجموعه را بخشی از کد ملی (هویت ملی) کشورش خوانده و در بیانیه‌ای یادآور شده: «همه جعلیات، فریب‌کاری‌ها و تلاش‌های روسیه برای گمراه کردن دادگاه با شکست مواجه شد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز در سخنانی از «پیروزی مورد انتظار» برای کشورش در این پرونده یاد کرده و حکم دادگاه تجدیدنظر هلند را «منصفانه» خوانده است.

روسیه سال ۲۰۱۴ پس از انقلاب اوکراین که منجر به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین و متحد دیرین مسکو شد شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد.

اکثر کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا و متحدان غربی‌ کی‌یف الحاق کریمه را غیرقانونی می دانند و مسکو را به تحریک و حمایت از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین متهم می‌کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *