۵۰ هزار سال قبل مردم چگونه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند؟

هزاران سال قبل از اینکه فیسبوک، توییتر و تیک‌تاک وظیفه ارتباطات اجتماعی را به‌عهده داشته باشند، مهره‌های کوچکی بودند که به انسان برای این کار کمک می‌کردند.

مهره

در واقع پیش از آمدن فناوری هم شبکه‌های اجتماعی حتی در ۵۰هزار سال قبل وجود داشته‌اند.
سی‌ان‌ان در گزارشی نوشته، باستان‌شناسان می‌گویند که یک مطالعه 10ساله در مورد بیش از 1500مهره ساخته شده از پوست تخم شترمرغ که در سراسر آفریقا پیدا شده، نشانگر یک شبکه اجتماعی 50هزار ساله است.
مهره‌هایی شبیه دونات، یکی از قدیمی‌ترین انواع تزیینات شخصی است که در اسناد باستان‌شناسی یافت شده است.

هنوز برخی از گروه‌های شکارچی در جنوب آفریقا این مهره‌ها را می‌سازند و استفاده می‌کنند. جنیفر میلر، پژوهشگر فوق دکتری در بخش باستان‌شناسی مؤسسه علوم تاریخ بشر آلمان می‌گوید: «مردم از این مهره‌ها برای انتقال پیام‌های نمادین استفاده می‌کردند که بیانگر موقعیت اجتماعی، ثروت یا موقعیت در جامعه بود. در واقع این کار، شبیه روشی است که امروز برای حلقه ازدواج استفاده می‌شود.»

پژوهشگران 1516مهره را که از 31مکان مختلف در جنوب و شرق آفریقا گردآوری کرده بودند، مطالعه کردند. آنها با مقایسه ویژگی‌های مختلف مهره‌ها مانند قطر و ضخامت دریافتند که بین 33هزار تا 50هزار سال پیش، مردم مناطق جنوب و شرق آفریقا که منطقه‌ای به طول بیش از 3000 کیلومتر را در بر می‌گرفته است، از مهره‌های تقریبا یکسان استفاده می‌کردند.

میلر می‌گوید: «ما می‌دانیم که این گروه‌ها از نظر ژنتیک به نوعی با هم مرتبط بوده‌اند، اما تاکنون هیچ مدرک فرهنگی در این مورد به‌دست نیامده است.» این موضوع دانشمندان را دچار سردرگمی کرده است، چرا که مشخص نیست این مردم چگونه از یک شبکه‌اجتماعی برخوردار بوده‌اند که در این فاصله طولانی کار می‌کرده‌اند. این مطالعه نشان داد که قدیمی‌ترین دانه‌ها مربوط به شرق آفریقا هستند و احتمالا از آنجا به‌سمت جنوب در سراسر این قاره پراکنده شده‌اند.

پژوهشگران، این شبکه اجتماعی را به‌عنوان قدیمی‌ترین شبکه اجتماعی شناسایی شده در عصر حجر توصیف کرده‌اند. درحالی‌که ممکن است مهره‌ها مستقیما به شکلی رد و بدل شده باشند، اما میلر فکر می‌کند که آنچه رد وبدل می‌شده، دانش ساخت آنها بوده است.

او می‌گوید: «براساس یافته‌های ما، به‌نظر می‌رسد، این مهره‌ها منشأ واحدی دارند که از آن منطقه پخش شده و سبک مشابهی هم دارند. احتمالا مردم یک منطقه آنچه را که دیگران استفاده می‌کردند می‌دیدند و چون برای آنها جالب بوده، از آنها تقلید می‌کرده‌اند.»
بنابراین، آنها به‌جای به‌دست آوردن مستقیم این مهره‌ها، ممکن است بیشتر از یک چیز جدید کپی‌برداری کرده باشند

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *