۱۲ میلیون نفر در افغانستان از سواد محروم ‌اند

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اعلام کرده که با وجود افزایش ۹ درصدی نرخ سواد در افغانستان در دو دهه اخیر، هنوز ۱۲ میلیون نفر در این کشور از سواد محروم ‌اند.این سازمان، امروز چهارشنبه، ۱۷ سنبله در اعلامیه‌ای به مناسبت روز جهانی سواد گفته‌است که از میان ۱۲ میلیون بی‌سواد در افغانستان، ۷٫۲ میلیون نفر آن زنان و ۴٫۸ ملیون تن آن را هم مردان تشکیل می‌دهند.

پیش از این هم یونسکو گفته‌بود که افغانستان در دو دهه گذشته در عرصه‌های مختلف، دستاوردهای مهمی داشته‌ که از میان این دستاوردها افزایش نرخ سواد است که از ۳۴ درصد به ۴۳ درصد رسیده‌است.

این نهاد گفته‌است که در نتیجه تحولات اخیر و افزایش روزافزون شمار آوارگان در افغانستان ۴٫۲ میلیون کودک از جمله ۲٫۲ میلیون دختر از آموزش محروم شده‌اند.

یونسکو همچنین گفته‌است که کمبود سواد تمام جنبه‌های زندگی روزمره مردم را متاثر ساخته و مانع توسعه پایدار اقتصادی و افزایش فقر شده‌است.

این سازمان، بودجه سواد‌آموزی و تعلیمات بزرگ‌سالان در افغانستان را ناکافی خوانده و گفته‌است که فقط بخش کمی از بودجه در این زمینه اختصاص یافته‌است.

یونسکو همچنین هشدار داده که با تحولات اخیر در افغانستان ممکن است شمار زیادی از دختران و زنان در کورس‌های سوادآموزی و کسب مهارت‌های اولیه با مشکل جدی روبه‌رو شوند.

این سازمان همچنین بر ادامه همکاری‌هایش در بخش توانمندسازی زنان و دختران در افغانستان تاکید کرده‌است.

این در حالی است که در پی تحولات اخیر و تسلط طالبان بر افغانستان، بسیاری از مکاتب و دانشگاه‌‌ها تعطیل شده و به ویژه دختران دانش‌آموز و دانشجو دست از آموزش و تحصیل برداشته‌اند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *