44 غیر نظامی طی سه روز در افغانستان کشته و زخمی شدند

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که طی سه روز گذشته در سراسر کشور هشت غیر نظامی در نتیجه انفجارها و حملات مسلحانه کشته و 36 تن دیگر زخمی شده‌اند.

این کمیسیون امروز پنج‌شنبه، 2 دلو در اعلامیه‌ای گفته‌است که این 44 تن که شامل زنان و کودکان نیز می‌شوند از 29 جدی تا 1 دلو امسال کشته و زخمی شده‌اند.

بر بنیاد اعلام این کمیسیون، انفجار بمب‌های جاسازی‌شده، بمب‌های مقناطیسی، حملات افراد مسلح ناشناس و اصابت هاوان بر خانه‌های مسکونی عامل تلفات این تعداد از غیر نظامیان طی سه روز اخیر بوده‌است.

کمیسیون حقوق بشر گفته که این رویدادها در ولایت‌های کابل، ارزگان، بغلان، ننگرهار و هلمند رخ داده‌است.

این کمیسیون تاکید کرده که طرف‌ها باید اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه را رعایت کنند.

در اعلامیه آمده‌است: «جرایم جنگی مشمول مرور زمان نمی‌شود و هیچ‌کسی و گروهی نباید حقوق قربانیان جنگ و دسترسی آن‌ها به عدالت و جبران خسارت برای آن‌ها را نادیده بگیرد.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنین گفته که این نهاد خواستار توقف خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در کشور است.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر خشونت‌ها در کشور افزایش یافته است. انفجار ماین‌های مقناطیسی و حملات مسلحانه رویدادهایی است که کابل و برخی ولایت‌ها همه روزه گواه آن بوده‌اند.

خشونت‌ها در حالی افزایش یافته که هیأت‌های دولت و طالبان در دوحه بر سر آغاز مذاکرات رایزنی می‌کنند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *