یک بند بزرگ آب در خاشرود نیمروز ساخته می‌شود

یک بند «بزرگ» آب به ارزش حدود دو میلیارد افغانی در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز ساخته می‌شود.

به گزارش کابل‌۲۴ به نقل از «تلویزیون ملی»، وزارت احیا و انکشاف دهات، یک بورد مسلکی تشکیل می‌دهد تا کار ساخت این بند را در خاشرود نیمروز به پیش‌ببرد.

طبق این گزارش، بر رودخانه خاشرود با ارتفاع نزدیک به ۵۰ متر سد ساخته می‌شود که ظرفیت ذخیره حدود شش میلیون متر مکعب را داشته باشد.

«تلویزیون ملی» نوشته است که با تکمیل این بند، بیش از هشت هزار هکتار زمین زراعتی در ولسوالی‌های گلستان، دلارام، خاشرود، غوری و چخانسور نیمروز آبیاری خواهد شد.

رود خاشرود از سیاه کوه سرچشمه می‌گیرد و به هامون پوزک در مرز ایران و افغانستان می‌ریزد.

این هامون بخشی از تالاب‌های هامونی است که در سال‌های اخیر خشکیده است. میانگین حجم جریان سالانه رودخانه خاشرود ۱۷۰ میلیون مترمکعب تخمین شده است.

افغانستان در حالی تصمیم به ساخت بند بر روی این رودخانه دارند که درگیر تنش آبی با ایران‌اند.

افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ درباره‌ی آب هلمند معاعده امضا کردند و براساس این معاهده، در سال نرمال آبی، ۲۶ مترمکعب در ثانیه حق‌آبه ایران است که از طرف افغانستان وارد آن کشور شود.

ایران در حال حاضر می‌گوید که حق‌آبه‌اش را دریافت نمی‌کند، اما افغانستان می‌گوید که به‌دلیل خشک‌سالی‌های پی‌هم آب هلمند کاهش یافته است.

در دو سال اخیر تنش‌ها بر سر حق‌آبه ایران از افغانستان شدت گرفت ولی جانب افغانستان اعلام کرده است که نبود بارندگی‌های فصلی سبب خشک‌آبی در افغانستان نیز شده‌است.

پیش از این در ماه حمل ۱۴۰۰، اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان سد کمال خان را در نیمروز افتتاح کرده بود.

کار ساخت بند کمال خان، در ولسوالی چهاربرجک نیمروز ۷۸ میلیون دالر هزینه برداشت و در جریان چهار سال ساخته شده بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.