یک کشتی که از سوی حوثی‌ها با موشک زده شد در دریای سرخ غرق شد

یک کشتی‌ که مورد حمله حوثی‌های یمن قرار گرفته بود، پس از چند در دریای سرخ غرق شد. مقامات روز شنبه اعلام کردند که این نخستین کشتی‌ است که در جریان درگیری‌های اخیر در جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه به طور کامل از بین می‌رود.

غرق شدن کشتی «روبی‌مار» در حالی رخ می‌دهد که حمل و نقل دریایی از طریق این آبراه مهم برای محموله‌های باری و انرژی که از آسیا و خاورمیانه به اروپا منتقل می‌شوند، تحت تأثیر حملات حوثی قرار گرفته است.

به گزارش کابل۲۴ به نقل از یورونیوز؛ پیش از این بسیاری از کشتی‌ها از این آبراه تغییر مسیر داده‌اند. غرق شدن این کشتی می‌تواند منجر به تغییر بیشتر مسیرها و افزایش نرخ‌های بیمه برای کشتی‌هایی شود که از این آبراه عبور می‌کنند.

کشتی «روبی‌مار» که با پرچم بلیز به سمت شمال در حال حرکت بود در تاریخ ۱۸ فبروری مورد اصابت موشک ضدکشتی حوثی ها در تنگه باب المندب، آبراهی حیاتی که دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می کند قرار گرفت.

دولت به رسمیت شناخته شده یمن در سطح بین المللی، و همچنین یک مقام نظامی منطقه‌ای، غرق شدن کشتی را تایید کردند.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا که بر آبراه‌های خاورمیانه نظارت می‌کند، بعدازظهر شنبه به طور جداگانه غرق شدن «روبی‌مار» را تایید کرد.

دولت در تبعید یمن که از سال ۲۰۱۵ توسط ائتلافی به رهبری عربستان حمایت شده است، اعلام کرد که کشتی روبی‌مار جمعه شب، همزمان با آغاز طوفان در دریای سرخ، غرق شد.

این کشتی پس از حمله، ۱۲ روز به حال خود رها شده بود، هرچند برنامه‌هایی برای انتقال آن به بندری امن وجود داشت.

حوثی‌های مورد حمایت ایران که پیش از این ادعا کرده بودند که کشتی بلافاصله پس از حمله غرق شده است، غرق شدن آن را به طور رسمی تایید نکرده‌اند.

احمد عوض بن مبارک، نخست‌وزیر دولت به رسمیت شناخته شده یمن، غرق شدن کشتی را «یک فاجعه زیست‌محیطی بی‌سابقه» خواند.

او در شبکه ایکس نوشت: «این یک فاجعه جدید برای کشور و مردم ماست. ما هر روز بهای ماجراجویی‌های شبه‌نظامیان حوثی را می‌پردازیم، ماجراجویی‌هایی که تنها به کودتای یمن و جنگ ختم نشدند.»

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *