پناهجوی زندانی افغان در یونان غرامت دریافت می‌کند

دادگاهی در یونان فیصله کرده است که یک پناهجوی افغانستانی به نام عاکف رسولی که به «اتهام نادرست قاچاق انسان» در آن کشور زندانی شده بود، حدود ۱۶ هزار یورو غرامت دریافت کند.

به گزارش کابل‌۲۴ به نقل از گاردین، یک دادگاه تجدیدنظر سه‌نفره در جزیره «لیسبوس» در یک اقدام نادر، فیصله کرده که آقای رسولی نه‌تنها ناعادلانه زندانی شده، بلکه برای رنجی که تحمل کرده باید غرامت دریافت کند.

بر اساس فیصله‌ی این دادگاه، آقای رسولی که بیش از دو سال در یونان زندانی بوده، ۱۵ هزار و ۹۲۰ یورو غرامت دریافت خواهد کرد.

این پناهجوی افغانستانی پیش از لغو حکم محکومیتش به ۵۰ سال زندان محکوم شده بود.

این پناهجوی افغان روز سه‌شنبه (۱۴ سنبله) به خبرنگاران در خارج از دادگاه گفته که «در زندان به‌خاطر جنایتی که مرتکب نشده‌ام، رنج زیادی کشیدم.»

او افزوده که «پول هرگز زمانی را که از من گرفته شده است به من پس نمی‌دهد، اما من از وکلای خود و بسیاری از افرادی که در سه سال گذشته در کنار من بوده‌اند سپاس‌گزارم.»

این پناهجوی افغان در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ به اتهام تسهیل ورود مهاجران غیرقانونی به یونان، بازداشت شده بود.

مدافعان حقوق بشر بارها از محاکمه ناعادلانه پناهجویان متهم در یونان ابراز نگرانی کرده‌اند و می‌گویند که آنان اغلب بر اساس شواهد ضعیف، با سرعت و بدون حضور مترجم، محاکمه می‌شوند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.