سفیر آذربایجان وارد کابل شد

وزارت خارجه می‌گوید که قرار است آذربایجان سفارتش را در کابل بازگشایی و فعال کند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه روز پنج‌شنبه، ۲۶ دلو در صفحه ایکس خود نوشته است که الهام نریمان اوغلو محمدوف، سفیر آذربایجان در کابل، مکتوب رسمی گشایش سفارت این کشور را به امیرخان متقی تسلیم کرد.

به گزارش کابل‌۲۴؛ به گفته وی، آذربایجان نخستین بار است که سفارتش را در کابل باز می‌کند و دیپلمات به سطح سفیر به افغانستان می‌فرستد.

به‌گفته‌ی بلخی، متقی گشایش سفارت آذربایجان در کابل برای اولین‌بار و اعزام دیپلمات در سطح سفیر را پیشرفت مهم در روابط دوجانبه خوانده و آن را نشانه‌ی خوبی از دوستی افغانستان و آذربایجان دانسته است.

متقی با استقبال از سفیر آذربایجان اطمینان داده است تا به سفارت این کشور در کابل کمک‌های لازم را ارائه کند.

او گفته است که حکومت طالبان خواهان افزایش سطح حضور دیپلماتیک در سفارت افغانستان در باکو است.

سخنگوی وزارت خارجه به نقل از الهام محمدوف، سفیر آذربایجان نوشته است که این کشور به حاکمیت و استقلال افغانستان احترام می‌گذارد و در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کند.

به‌نوشته‌ی بلخی، محمدوف گفته است که این اولین بار در تاریخ است که سفارت آذربایجان در کابل افتتاح می‌شود

پیش از این، رسانه‌های آذربایجان نیز گزارش داده‌ بودند که این کشور سفارت خود را در کابل در سال ۲۰۲۴ میلادی فعال می‌کند.

براساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت وزارت خارجه‌ آذربایجان، پارلمان آن کشور در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی تأسیس سفارت آن کشور در کابل را تصویب کرد.

در آن زمان، وزارت خارجه‌ حکومت پیشین افغانستان از این تصمیم استقبال کرد، اما سفارت آن کشور در کابل تا کنون فعال نشده بود.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *