امریکا سرانجام به فروش ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ به ترکیه موافقت کرد

دولت امریکا سرانجام با فروش ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ به ترکیه به ارزش ۲۳ میلیارد دالر موافقت کرد. این مهر تایید پس از آن بر این معامله خورد که آنکارا الحاق سویدن به ناتو را وتو نکرد.

این قرارداد عظیم شامل کیت‌های نوسازی برای ۷۹ فروند جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه نیز هست.

به گزارش کابل۲۴؛ همزمان وزارت خارجه امریکا به کنگره این کشور اعلام کرد که فروش ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۳۵ به یونان نیز به ارزش ۸.۶ میلیارد دالر بلامانع است.

یکی از شروط ترکیه برای موافقت با پیوستن سویدن به ناتو دریافت جنگنده‌های امریکایی بود. پیوستن عضوی جدید به ناتو مستلزم توافق تمام کشورهای عضو است.

حمله تمام عیار روسیه به اوکراین در فبروری ۲۰۲۲ میلادی، بر اهمیت ترکیه عضو ناتو در منطقه دریای سیاه افزوده است.

بن کاردین، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، یکی از چهار کمیته کلیدی که باید بر فروش جنگنده ها مهر تایید می زد گفت که موافقتش با درخواست ترکیه برای خرید اف-۱۶ منوط به تایید عضویت سویدن در ناتو از سوی ترکیه بوده است.

این سناتور دموکرات همزمان افزود: «اما اشتباه نکنید، این تصمیمی نبود که من به آن به سادگی پرداخته باشم» و وضعیت حقوق بشر در ترکیه باید بهبود یابد.

اکنون مجارستان تنها عضو ناتو است که هنوز الحاق سوئد را تصویب نکرده است، اگرچه اخیراً نشانه‌هایی از پیشرفت دیده شده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *