امریکا: در زمینه انتقال پناهجویان افغان واجد شرایط از پاکستان متعهد هستیم

جولیتا والس نویس، معاون وزیر خارجه امریکا در امور پناهجویان، در دیدارش با مقام‌های پاکستانی گفته که کشور در زمینه انتقال پناهجویان افغان واجد شرایط به امریکا که در پاکستان به‌سرمی‌برند، متعهد است.

اکسپرس‌تریبون، چهارشنبه‌شب، ۱۵ قوس، به نقل از اعلامیه سفارت امریکا در اسلام‌آباد گزارش داده که جولیتا والس نویس در دیدارش با مقام‌های پاکستانی در مورد همکاری دو کشور در زمینه رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی افغان‌های واجد شرایط گفت‌وگو کرده است.

در این بیانیه آمده است: «ما به بررسی فعالانه همه گزینه‌های ممکن برای تسریع روند رسیدگی به ویزای پناهندگی و مهاجرت خود در پاکستان ادامه می‌دهیم.»

نویس همچنان از اسلام‌آباد خواسته تا در کنار ۲۵ هزار همکار سابق نیروهای امریکایی در افغانستان، از اخراج سایر پناهجویان در معرض تهدید از جمله خبرنگاران و هنرمندان که به پاکستان هستند جلوگیری کند.

وی همچنان در جریان این سفرش با مسوولان نهادهای بین‌المللی از جمله کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مورد پناهجویان‌ افغان درپاکستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در بخشی از این اعلامیه آمده که دستیار وزارت خارجه امریکا از مقامات پاکستانی خواسته که اصول بشردوستانه بین المللی از جمله حمایت از پناهجویان و عدم بازگرداندن پناهندگان آسیب‌پذیر را رعایت کند.

منابع پاکستانی به نقل از خانم نویس دیروز گفتند که امریکا مخالف تصمیم اخراج مهاجران بدون اسناد از پاکستان نیست اما از این کشور تقاضا کرده که روند اخراج را در فصل زمستان آهسته کند و همچنان ۲۵ هزار افغانستان واجد شرایط انتقال به امریکا را به دلیل تهدیدهای موجود در افغانستان، اخراج نکند.

گفتنی است که پیش از این و با آغاز روند اخراج اجباری پناهجویان‌افغان ازپاکستان، وزارت امور خارجه امریکا به ۲۵ هزار افغان واجد شرایط ویزای این کشور نامه‌ای محافظتی فرستاده بود تا پولیس از بازداشت و اخراج آنان خودداری کند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *