تیراندازی نظامیان امریکایی بر غیرنظامیان در میدان هوایی کابل؛ کانگرس توضیح خواست

نُه عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا در نامه‌ای از لوید آستین، وزیر دفاع این کشور خواسته‌اند تا درباره یافته‌های اخیر سی‌ان‌ان مبنی بر تیرباران شدن شماری از غیرنظامیان پس از انفجار ماه آگست سال ۲۰۲۱ در میدان هوایی کابل، توضیح دهد.

بربنیاد گزارش سی‌ان‌ان، این نامه روز سه‌شنبه، ۱۸ ثور، از سوی شماری از نمایندگان کانگرس به کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا ارسال شده است.

به گزارش کابل۲۴؛ این نامه مجموعه‌ای از پرسش‌های مهم را متوجه پنتاگون در مورد تحقیقاتش درباره مرگ‌بارترین رویداد در برابر نیروهای امریکایی طی دو دهه در افغانستان کرده است.

هشت تن از اعضای کانگرس که پنج تن از آنان کهنه سربازان با تجربه در افغانستان هستند، از آستین خواسته‌اند «به قوی ترین وجه ممکن، اختلاف بین نتایج تحقیقات فرماندهی مرکزی ایالات متحده و این گزارش جدید توسط سی‌ان‌ان را توضیح دهد.»

شبکه‌ی سی‌ان‌ان در ۶ ثور سال جاری گزارش داد که به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد پس از انفجار انتحاری در میدان هوایی کابل، تیراندازی وسیعی صورت گرفته است. طبق این گزارش، برخی از قربانیان مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

این رویداد در ۲۶ آگست ۲۰۲۱ در دروازه‌ «ابی‌گیت» میدان هوایی کابل در جریان عملیات تخلیه نیروهایی امریکایی رخ داد و منجر به کشته ‌شدن ۱۳ نظامی امریکایی و حدود ۱۷۰ شهروند غیرنظامی افغانستان شد.

با این حال، ارتش ایالات متحده همواره تاکید کرده است که تلفات جانی این رویداد ناشی از انفجار انتحاری بوده و هیچ کدام از قربانیان در اثر تیراندازی کشته نشده‌اند.

سی‌ان‌ان اما گزارش داده که به شواهدی دست یافته است که نتایج دو تحقیق پنتاگون را زیر سوال می‌برد.

این شبکه تصاویر دوربین‌های «گوپرو» تفنگ‌داران امریکایی را که تا کنون همگانی نشده، بررسی کرده است.

بنابر این گزارش، تعداد تیراندازی‌ها پس از انفجار بسیار بیش‌تر از آن چیزی بود که پنتاگون تا به حال گزارش داده است.

سی‌ان‌ان: برخی از قربانیان حمله داعش هنگام تخلیه در کابل بر اثر تیراندازی کشته شده‌اند.

در یک سال اخیر بارها نمایندگان مجلس امریکا وزارت های دفاع و خارجه این کشور را در باره خروج فاجعه بار امریکا از افغانستان و حمله مرگبار میدان هوایی کابل را زیر فشار قرارداده‌اند.

 

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *