حمله مهاجم افغان؛ وزیر داخله آلمان: پناهندگان خطرناک سریعاً اخراج شوند

به دنبال حمله مرگبار یک مهاجم افغان، وزیر داخله آلمان گفت افرادی که «به طور بالقوه تهدیدی برای امنیت آلمان اند، باید سریعاً از کشور اخراج شوند.»

نانسی فایزر گفت به دنبال راهی برای اخراج پناهندگان «جنایتکار و خطرناک به افغانستان و سوریه است.»

کابل ۲۴: در پی حمله مرگبار یک پناهنده افغان به تجمع راستگرایان منتقد اسلام در شهر مانهایم آلمان که در آن یک مامور پولیس کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند، برخی احزاب آلمانی خواهان اخراج اسلام‌گرایان رادیکال و مجرمان خطرناک به کشورهای شان از جمله افغانستان و سوریه شدند.

افراد مجرم و پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است، به افغانستان بازگردانده نمی‌شوند. اما حمله اخیر در آلمان به اخراج این افراد دامن زده‌است.

وزیر داخله آلمان تاکید کرد که امنیت آلمان مهمتر از سرنوشت کسانی است که به کشورهای ناامن و خطرناکی چون افغانستان باز فرستاده می‌شوند.

او گفت: «من کاملاً به این باورم که منافع امنیتی آلمان به وضوح بر منافع افرادی که متاثر خواهند شد، ارجحیت دارد.»

به گزارش رسانه‌های آلمانی، اندی گروته، سناتور شهر هامبورگ هم از برگرداندن پناهجویان مجرم افغان به افغانستان حمایت کرد. همچنین، کریستین دور، رهبر گروه پارلمانی لیبرال‌ها گفت که «اسلام‌گرایان» باید به کشورهای اصلی شان برگردانده شوند، چیزی‌که در گذشته ممکن نبوده است.

با این‌حال، حزب سبزها با این اظهارات مخالفت کرده است. این حزب گفت که «اخراج مهاجم [مانهایم] به افغانستان منطقی نیست.» لیما کدور، عضو ارشد سبزها، بر مجازات مهاجم مذکور در آلمان تاکید کرد و گفت که «مهاجم افغان‌تبار منهایم در افغانستان به جای مجازات، پاداش خواهد گرفت.»

سلیمان عطایی روز جمعه ۱۱جوزا با چاقو به تجمع منتقدان راستگرای اسلام در شهر مانهایم حمله‌ور شد و شش نفر به شمول یک افسر پولیس را مجروح ساخت.

مامور پولیس به‌دلیل شدت جراحات در شفاخانه جان باخت. مرگ او واکنش گسترده مقامات دولتی و شهروندان آلمانی را به همراه داشته است.

سلیمان عطایی کیست؟

پولیس آلمان اطلاعات تازه‌ای درباره سلیمان منتشر کرده است. سلیمان عطایی، کودک ۱۳ ساله بود که همراه با برادرش به آلمان رفت. نخست پرونده پناهندگی او رد شد. اما، پس از ازدواج با یک خانم ترکی صاحب دو فرزند شد و به عنوان پناهنده پذیرفته شد. او به سرعت زبان آلمانی یاد گرفت و سابقه جرمی نداشت.

پولیس گفته که سلیمان از طریق اینترنت به گروه‌های تندرو مسلمان متمایل شده است. او برخی ویدیوهای اسلام‌گرایان تندرو را در یوتیوب همرسانی کرده است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *