پکن: امریکایی محکوم به حبس ابد از مقامات چینی باج‌گیری جنسی می‌کرد

بنابر اعلام پکن در روز دوشنبه، شهروند امریکایی که در ماه می در چین به اتهام جاسوسی به حبس ابد محکوم شده، با کارگزاری میکروفون در اتاق‌ مقام‌های چینی در هتل، آن‌ها را وادار به همکاری با واشنگتن همچنین از آن‌ها باج‌گیری جنسی می‌کرده است.

به گزارش کابل۲۴؛ حکم سنگین حبس ابد جان شینگ وان لونگ، شهروند امریکایی ۷۸ ساله و متولد هنگ‌کنگ، برای یک شهروند خارجی در چین تقریبا نادر است.

وزارت امنیت کشور چین روز دوشنبه تاکید کرد که آقای شینگ وان لونگ در دهه ۱۹۸۰ به استخدام دولت ایالات متحده در آمده و «سابقه‌ ۳۰ ساله جاسوسی» داشته است.

به گفته این وزارتخانه، سرویس‌های امنیتی ایالات متحده او را به عنوان یک نیکوکار معرفی کرده و به او ماموریت داده بودند تا از مهاجران چینی جاسوسی کند و مقامات چینی را که به ایالات متحده سفر می‌کنند، به دام بیندازد.

در بیانیه وزارت امنیت کشور چین آمده است: «لونگ در مقیاسی عظیم عملیات جاسوسی را علیه کشور ما به انجام رساند. او هروقت از قصد مقامات چینی برای سفر به ایالات متحده مطلع می‌شد، آن را با سرویس‌های اطلاعاتی امریکا در میان می‌گذاشت. وی بنا به دستور امریکایی‌ها، مقامات چینی را به هتل‌‌ها یا رستوران‌هایی می‌برد که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده پیش‌تر در آنجا ابزار جاسوسی کار گذاشته بودند. سپس او به دنبال بدست‌آوردن اطلاعات و به دام انداختن کارکنان ما بود تا بتواند آن‌ها را مطیع سازد و (برای اهداف ایالات متحده) به خدمت بگیرد.»

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در ماه‌های اخیر به خصوص با تصویب قانون جدید ضد جاسوسی این کشور در ماه جولای و تغییر عمده تعریف جاسوسی، کارزار پکن را علیه فعالیت‌های اطلاعاتی تشدید کرده است.

چین مدت‌هاست به جاسوسی علیه کشورهای غربی متهم است و پکن پیوسته این اتهامات را رد می‌کند.

آخرین مورد تنش‌‌زا میان امریکا و چین پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز آسمان امریکا بود که روابط دو کشور به سمت تیرگی کشاند.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *