بایدن از خروج نیروهای امریکا از افغانستان دفاع کرد

بایدن در سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بار دیگر از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرد.

به نقل از پایگاه خبری هیل، جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در بازدید از سه منطقه‌ای که حملات صورت گرفته بود، از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و پایان نبرد ۲۰ ساله در این کشور که به طولانی‌ترین جنگ آمریکا معروف شده، دفاع کرد و در پاسخ به این سوال که آیا احساس می‌کند این ۱۱ سپتامبر یک دوره جدید است چون دیگر هیچ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور ندارد، گفت: من با این مساله موافقم. آمریکا نباید پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در افغانستان می‌ماند.

وی ادامه داد: آیا القاعده برمی‌گردد؟ بله اما حدس می‌زنید چطور. خوب این گروه به دیگر مناطق برگشته است. استراتژی چیست؟ در هر منطقه‌ای که وارد شود ما حمله می‌کنیم و می‌مانیم؟ نه اینطور نیست.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با تصرف کابل به دست طالبان در ۱۵ اگست سال جاری میلادی همراه بود. در پی این اتفاقات، هزاران شهروند آمریکایی، متحدان افغان و اتباع خارجی به سمت فرودگاه کابل گسیل شدند تا از افغانستان فرار کنند.

وی افزود: توضیح دادنش کار دشواری است. مثلا اگر در تاجیکستان بودیم همه را سوار بر یک فروند هواپیمای باری C-۱۳۰ می‌کردیم و بیرون می‌آوردیم. اما در افغانستان افرادی بودند که از چرخ‌های هواپیما آویزان شدند.

اظهارات بایدن در دفاع از نحوه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در حالی مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور روز شنبه این روند را مورد انتقاد قرار داد.

بایدن هم از سوی دموکرات‌ها و هم جمهوری خواهان بابت رویکرد دولتش در خروج نظامیان امریکایی از افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

مدیر خبرگزاری
کابل ۲۴ یک خبرگزاری مستقل است، راوی رویدادهای تازه افغانستان و جهان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز. کابل ۲۴ در بخش‌ بازتاب‌ خبرهای تازه، تهیه‌ گزارش‌، ارائه تحلیل‌های کارشناسانه و حمایت از حقوق انسانی همه مردم افغانستان به ویژه زنان و اقلیت‌ها، و تقویت‌ و ترویج آزادی‌های اساسی و انسانی فعال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *